Kategorie Aktualności

System chłodzenia grafitem… to iFixit znalazł w iPhone 11 Pro

Czasy, gdy „mały Jasio” mógł rozebrać prawie każdą zabawkę i potem przynajmniej z 50% prawdopodobieństwem sukcesu zmontować ją w stanie nadającym się do użytku, minęły bezpowrotnie. Dlatego cieszymy się, gdy ktoś rozbierze swoją zabawkę i pokaże nam, co jest w środku, bo niestety zazwyczaj złożyć się już jej nie uda. I znów z pomocą w rozbieraniu przyszedł nam niezastąpiony iFixit.com.

Najlepszą stałą wydajność w historii iPhone zapewnia… system chłodzenia grafitem!

Od razu pragnę uspokoić, że na szczęście nie chodzi o płynny grafit. Grafit w postaci płynnej nie występuje, sublimuje w temperaturze 3600°C. Jak możecie się domyślić, nawet podczas „łojenia w Fortnite” nasze iPhone’y tak się nie nagrzewają.

We współczesnych procesorach wydajność bywa ogromna. W układach mobilnych od Apple wręcz bezkonkurencyjna. Jednak jest pewien problem. Podczas intensywnej pracy układy zużywają szczytowe ilości energii, choćby dlatego, że pracują intensywnie prawie wszystkie elementy. To przekłada się na temperaturę. Każdy zużyty wat energii elektrycznej musi zostać odprowadzony w postaci ciepła. Skutkuje to tym, że procesor szybko osiąga graniczną temperaturę, z którą zazwyczaj krojony na miarę układ chłodzenia już sobie nie radzi. Dlatego wydajność po chwilowym „impulsie” musi zostać ograniczona.

W normalnym użytkowaniu takie podejście sprawia, że urządzenie reaguje natychmiast i sprawnie na nasze działania, ale pomiędzy „zrywami” spokojnie może ostygnąć. Jednak podczas długotrwałego obciążenia np. grą lub renderingiem wideo w iMovie, procesor musi ograniczyć szybkość pracy z powodu przegrzania.

Aby zminimalizować efekt thermal throttlingu, Apple z najnowszych iPhone’ach zastosował w płycie głównej wypełnienie grafitem, który jak wiecie, jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła (i prądu) oraz niewiele waży. Pozwala to znacznie szybciej i wydajniej odprowadzić energię na zewnątrz oraz lepiej ekranować generujące wysokie częstotliwości elementy.

Czy rzeczywiście thermal throttling będzie w iPhone’ach 11 odczuwalnie mniejszy, czas pokaże, ale wydaje się, że są ku temu wskazania.

Zdjęcie tytułowe przedstawiające warstwy grafitu wewnątrz płyty głównej iPhone’a 11 Pro Max z serwisu iFixit

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.