Kategorie Aktualności

iCloud beta sprawia problemy, nie będzie zapowiadanych zmian i nowości

Niestety nie tylko ja doświadczyłem poważnych problemów z iCloud podczas testowania bet. Narzekania słyszałem od znajomych i widziałem ich opisy na blogach i socjal mediach. Wszystkie wnioski sprowadzają się do jednego: Apple nie powinno testować iCloud publicznie, a przynajmniej nie podczas tak dużych zmian.

iCloud w betach i problemy

Zanim zacytuję informacje pochodzące od dewelopera Craiga Hockenberrego oraz iMore opiszę własne perypetie.

Pierwszy problem z iCloud, który napotkałem podczas testowania macOS 10.15, to była zmiana ścieżek prowadzących do zasobów umieszczonych w iCloud Drive np. folderu Dokumenty. Użytkownik w oknie Findera widzi, że dane znajdują się w iCloud, ale fizycznie na dysku są one umieszczone inaczej. We wcześniejszych systemach, jeżeli chcieliśmy dostać się do danych w Dokumentach w iCloud, to używaliśmy logicznie wyglądającej ścieżki /Users/użytkownik/Documents/. Niestety w becie 10.15 w Terminalu ścieżka do Dokumentów była zdecydowanie dłuższa i do tego zawierała „iCloud Drive”, czyli nazwę folderu ze spacją. Kto używał narzędzi Unixowych, ten wie jakie problemy potrafi przysporzyć spacja w ścieżce do dokumentu. Ten problemu udało mi się jakoś obejść.

Jednak w okolicach bety 4 z iCloud zaczęły mi znikać teczki aplikacji np. Keynote. Co ciekawe w Plikach w iOS 12.4 były na miejscu, za to znikały tam foldery Dokumentów i Biurka. Aby było jeszcze śmieszniej, to w becie iOS 13 wszystko było tam, gdzie powinno.

Prawdziwe problemy pojawiły się wraz z najnowszą betą macOS. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, dlaczego zniknęły mi Dokumenty i musiałem ratować się kopią Time Machine, a następnie przez ponad dobę pracować nad przywróceniem funkcjonalności iCloud Drive.

Teraz już wiem, że moje problemy były związane z przywróceniem starego porządku w ścieżkach do folderów w iCloud Drive. Jeżeli ktoś nie grzebał tak jak ja, to nie miał dodatkowych kłopotów.

Jak opisuje wspomniany Craig Hockenberry, cytowany przez iMore, bardzo wielu użytkowników publicznych bet iOS 13 doświadczyło problemów ze znikaniem danych z folderów aplikacji np. Linea. Szczęściarze za to mieli te foldery i dane zduplikowane.

Co gorsza, wszystkie raporty wysyłane do Apple „tak jakby trafiały w czarną dziurę” i pozostawały bez odpowiedzi. Zamówienie wsparcia dla deweloperów, które oferuje w limitowanej ilości Apple, zakończyło się stwierdzeniem, że „nie wspieramy wersji beta”. Hockenberry zdecydowanie nie był zadowolony.

Inni deweloperzy odkryli, że nie tylko ścieżki dostępu wróciły do „starego porządku”. Apple zrezygnował z chyba wszystkich zmian, które tak dumnie zapowiadało podczas WWDC. Procesy systemowe zajmujące się iCloud znów mają stare nazwy i działają tak jak w stabilnych wersjach. Poznikała rownież chyba najbardziej wyczekiwana przez użytkowników możliwość udostępniania całych folderów lub próby jej użycia kończą się fiaskiem. 

Niestety raczej nie należy się spodziewać zapowiedzianych zmian i nowych funkcji iCloud ani w iOS 13.1. Obawiam się, że dowolny inny tegoroczny termin wprowadzenia zapowiadanych na WWDC udoskonaleń w iCloud nie jest realny. Przypomnę, że poza dzieleniem folderów, Apple dumnie zapowiadało znacznie usprawnienie i przyśpieszenie działania iCloud.

Co poszło nie tak?

Po pierwsze nie powinno się testować takich zmian na zwykłych użytkownikach. Apple niestety wręcz namawiało do testowania publicznych bet, nie bacząc na to, że zwykły użytkownik to nie deweloper, który jest bardziej świadom zagrożenia, a jak już „ryzykuje” to na mniejszą skalę.

Craig Hockenberry liczy, że Apple przynajmniej wyjaśni sytuację i przeprosi za problemy, które dotknęły deweloperów atakowanych przez użytkowników, którym bety „pożarły” dane.

Coś mi się wydaje, że jesień będzie „bardzo interesująca” w tym roku i to nie tylko za sprawą nowości, ale i problemów oraz niezrealizowanych zapowiedzi.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.