Kategorie Aktualności

Apple rozluźnia warunki dystrybucji aplikacji dla macOS 10.15 Catalina

Powinniście wiedzieć, że macOS 10.15 Catalina poza „wycięciem” 32-bitowych aplikacji podnosi poprzeczkę deweloperom, którzy chcą dystrybuować swoje aplikacje poza App Store. Do tej pory wystarczyło, że deweloperzy samodzielnie podpisywali swoim kluczem i wydanym im certyfikatem aplikacje. Teraz muszą one dodatkowo zostać sprawdzone i potwierdzone przez Apple.

Podpisać można było niemal wszystko

Każdy deweloper z aktywnym kontem mógł podpisać aplikację, nawet jeżeli nie była ona jego autorstwa. Dodatkowo nie każdy z komponentów musiał być „potwierdzonego pochodzenia”. Dawało to spore pole do nadużyć. Apple postanowił położyć temu kres, o czym pisaliśmy już wcześniej. Obecnie macOS 10.15 do uruchomienia aplikacji „bez kombinowania”, będzie wymagał potwierdzenia jej przez Apple.

Nie chodzi tu o kontrolę, jak w Mac App Store, a jedynie sprawdzenie, czy w pliku nie ma podejrzanych bibliotek, czy deweloper nie usiłuje obejść zabezpieczeń systemu i czy rzeczywiście to on jest odpowiedzialny za aplikację.

Notaryzacja problemem dla starszych aplikacji

Właśnie z powodu starszych wersji programów, Apple postanowił czasowo, do stycznia przyszłego roku rozluźnić zasady, na których będzie „potwierdzał notarialnie” programy. Deweloper będzie mógł wysłać do Apple starszą wersję, która nie była skompilowana z użyciem Xcode 10 (11). To bardzo ważne, bo pozwoli na „zatwierdzenie” programów już gotowych, które mogą też nie spełniać wszelkich nowych wymogów.

Oto oficjalny komunikat Apple dla deweloperów

Potwierdzanie twojego oprogramowania dla macOS Catalina, 3 września 2019 r

Przypominamy, że oprogramowanie Mac dystrybuowane poza Mac App Store musi zostać poświadczone notarialnie przez Apple, aby można było uruchomić go na macOS Catalina. Aby ułatwić to przejście i chronić użytkowników macOS Catalina, którzy nadal korzystają ze starszych wersji oprogramowania, zmodyfikowaliśmy warunki potwierdzania notarialnego do stycznia 2020 r.

  • Możesz teraz poświadczyć notarialnie oprogramowanie Mac, które:
  • Nie ma włączonej funkcji Hardened Runtime.
  • Wszystkie komponenty nie zostały podpisane przy użyciu Twojego identyfikatora programisty.
  • Nie zawiera bezpiecznego znacznika czasu z Twoim podpisem.
  • Zostało zbudowane z użyciem starszego SDK.
  • Obejmuje uprawnienie com.apple.security.get-task-allow z wartością ustawioną na dowolną odmianę wartości true.

Pamiętaj o przesłaniu wszystkich wersji oprogramowania. Chociaż Xcode 10 lub nowszy jest nadal wymagany do przesłania, nie musisz przebudowywać ani ponownie podpisywać oprogramowania przed przesłaniem.

To ostatnie stwierdzenie jest najważniejsze. Można wysłać do Apple w celu potwierdzenia programy gotowe, których w zasadzie nie trzeba dostosowywać. Wystarczy, że będą podpisane na obecnych zasadach. Oczywiście, jeżeli znajdzie się w nich coś podejrzanego, to Apple może odmówić ich potwierdzenia.

Według tego, co można zaobserwować w betach, nadal niepodpisane, czy niepotwierdzone aplikacje da się uruchomić, ale tak jak do tej pory, będzie wymagało to kilku dodatkowych czynności ze strony użytkownika.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.