^
Apple Arcade

Gry za 5$, a telewizja za 10$? Prawdopodobne ceny nowych usług Apple

Jaromir Kopp

20 sierpnia 2019

Pojawiły się w mediach dwie informacje o prawdopodobnych cenach nadchodzących, całkiem nowych usług od Apple. Obie zostały zapowiedziane już w marcu, ale nadal wiele ich aspektów pozostaje tajemnicą.

100 gier za 5$ miesięcznie

Obecnie wiemy, że w serwisie abonamentowym dla graczy ma się pojawić przynajmniej 100 tytułów. O takiej liczbie była mowa w marcu podczas konferencji. Znamy tylko kilka nadchodzących gier, bo pojawiły się one w oficjalnych zapowiedziach Apple Arcade. Jednak być może będzie ich więcej niż 100, bo Apple nie tak dawno wysłał zaproszenie do wszystkich deweloperów, aby zgłaszali swoje niepublikowane jeszcze tytuły do nadchodzącego serwisu.

Czy 4,99$, czyli 18-22 zł miesięcznie to dobra oferta za interesujące, ale jednak niezbyt znane tytuły? Jeżeli uwzględnimy, że poza abonamentem deweloperzy w żaden sposób nie będą mogli nas naciągać oraz że będzie można dzielić subskrypcję z „rodziną”, to cena wydaje się akceptowalna, choć w Polsce raczej euforii nie wzbudzi.

Informacja o prawdopodobnej cenie pochodzi z jednego API zawartego w betach App Store i wydaje się dość prawdopodobna, ale oczywiście może okazać się, że będzie całkiem inna.

Kilkanaście szlagierów TV za 10$?

Trochę inaczej sprawa wygląda z TV+. Apple wydało więcej na produkcje filmowe, niż wcześniej podawano. Ponoć to aż 6 miliardów dolarów. Jednak za te pieniądze nie można spodziewać się, że serwis będzie oferował tysiące, a nawet setki tytułów. W porównaniu do innych często tańszych usług nie wydaje się to być atrakcyjna ilość za taką kwotę. Oczywiście oryginalne tytuły stworzone na zlecenie Apple będą bardzo atrakcyjne, jednak „zapychacze” w serwisach streamingowych są potrzebne, a tych może w TV+ wcale nie być.

Do tego pozostaje kwestia tłumaczeń. W Polsce nadal nie wszyscy lubią czytać napisy, a dubbing jest mile widziany jedynie w produkcjach dla dzieci. Obawiam się, że wielu nie będzie zadowolonych z powodu braku lektora tak jak w produkcjach Apple dostępnych już w Apple Music.

Informacja o cenie TV+ pochodzi od chcącego zachować anonimowość informatora serwisu Bloomberg.

Może będzie taniej?

Warto przypomnieć, że Apple zdecydował się zróżnicować cenę Apple Music zależnie do kraju. W Polsce możemy się cieszyć ceną o połowę niższą niż np. w USA. Być może Apple zdecyduje się na taki ruch również przy abonamencie za TV+.

Źródła: Bloomberg, 9to5mac

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. 1233

    „Oczywiście oryginalne tytuły stworzone na zlecenie Apple będą bardzo atrakcyjne” – nie bardzo wiesz o czym piszesz. Zobacz na oceny seriali produkcji Apple „Planet of the Apps” czy „Carpool Karaoke”.
    Co do gier to poczekam – CD Projekt planuje w ’20 wydać „Cyberpunk 2077” na platformę Google Stadia. Apple w tym porównaniu wygląda nadzwyczaj marnie.