Kategorie Aktualności

Mac Face ID nadchodzi? Jest na to patent

Dochodzą do nas ostatnio sprzeczne sygnały na temat „wyższości Face ID nad Touch ID lub odwrotnie”. Pisaliśmy o tym już przy kilku okazjach jak pogłoski o tanim iPhone na rynek chiński z Touch ID, reklamach zachwalających Face ID, czy doniesieniach o podekranowym czytniku. Jednak patent, o którym teraz mowa nie dotyczy uwierzytelniania.

Mac rozpozna, gdy zwracasz na niego uwagę

Oto fragment opisu patentu:

Jeden przykład zastosowania obejmuje działanie urządzenia komputerowego w stanie zmniejszonej mocy i zbieranie pierwszego zestawu danych z co najmniej jednego czujnika. Na podstawie pierwszego zestawu danych urządzenie określa prawdopodobieństwo, że obiekt znajduje się w odległości progowej od komputera, a jeśli tak, to urządzenie aktywuje co najmniej jeden czujnik dodatkowy w celu zebrania drugiego zestawu danych.

Na podstawie drugiego zestawu danych urządzenie określa, czy obiekt jest osobą. Jeśli jest to osoba, określa się pozycję osoby względem urządzenia komputerowego, a urządzenie komputerowe zmienia swój stan w zależności od pozycji osoby. Jeśli przedmiotem nie jest osoba, urządzenie komputerowe pozostaje w stanie obniżonej mocy.

Tłumacząc na „język polski”, Apple chce, aby jeden sensor (lub sensory) w trybie energooszczędnym oceniał, czy jakiś obiekt pojawia się przed komputerem (ekranem) w określonej odległości. Jeżeli tak, to drugi bardziej energożerny sensor (lub uch zestaw) np. kamera, aktywuje się i zbiera dane potrzebne do określenia, czy obiekt jest osobą i czy osoba spogląda w stronę komputera (ekranu). Jeżeli tak, to komputer może zostać wybudzony, jak nie to oszczędza energię dalej. Pozwalałoby, to na aktywowanie ekranu lub trybu energooszczędnego bez specjalnej akcji ze strony użytkownika.

Należy zwrócić uwagę, że MacBooki od przynajmniej 6 lat wykrywają aktywność w pobliżu komputera za pomocą sensora jasności. Tego samego, który odpowiada za ustawienie mocy podświetlania ekranu. Zmiany w jasności mogą być interpretowane jako obecność użytkownika, co wstrzymuje wygaszenie ekranu.

Patent nie opisuje sensorów podobnych do tych użytych w Face ID. Nie ma mowy o kamerze „podczerwonej”, czy emiterze kropek. Mowa jest o sensorze odległości i kamerze zwykłej ew. kamerze 3D. Dlatego Apple nie wspomina o funkcjach uwierzytelniania.

Załączone do patentu szczegółowe analizy sugerują dość zaawansowane badania związane z tym pomysłem, który wydaje się całkiem użyteczny.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.