^
Data Transfer Project

Apple oficjalnie dołączył do Data Transfer Project

Jaromir Kopp

31 lipca 2019

Ekosystem Apple jest dla mnie idealny i nie bardzo czuję potrzebę przesiadki na inny. Jednak kilkadziesiąt lat temu podobne wrażenia miałem jako użytkownik Amigi. Jak wiecie jej właściciel, Commodore ogłosił bankructwo równo w rocznicę moich urodziny w 1994 roku. Wtedy nie było usług chmurowych, wiec przy zmianie środowiska mieliśmy całkiem inne problemy niż transfer setek gigabajtów danych i ich konwersję dla formy strawnej przez inny ekosystem. Choć nie sądzę, aby coś groziło firmie Apple, to możliwość łatwiejszego przenoszenia danych pomiędzy „ekosystemami” zawsze warto mieć, nawet dla drobniejszych zastosowań, jak np. notatki, czy przypomnienia.

Data Transfer Project

DTP to wspólna inicjatywa organizacji zaangażowanych w tworzenie struktury z otwartym kodem źródłowym, która może łączyć dowolnych dwóch dostawców usług internetowych, umożliwiając płynny, bezpośredni, inicjowany przez użytkownika transfer danych między dwiema platformami. Projekt jest dość młody, bo powstał w 2018 roku.

Platforma używa API danego dostawcy usług, dostosowuje pobrane podczas przenosin dane do ustalonego formatu pośredniego i przesyła je do drugiego serwisu w formie strawnej dla niego.

Projekt firmują na głównej jego stronie Google, Microsoft, Facebook, Twitter i od niedawna Apple. Oczywiście do projektu może przyłączyć się każdy dostawca usług, który chce zaoferować możliwość transferu danych do formatu wspólnego i w drugą stronę.

Interesująco wygląda lista najnowszych zmian w projekcie, oto ona:

 • Apple oficjalnie dołączył do projektu.
 • 18 współpracowników z grupy partnerów i społeczności open source wstawiło ponad 42 000 wierszy kodu i zmieniło ponad 1500 plików.
 • Dodaliśmy funkcje ramowe, takie jak rejestrowanie w chmurze i monitorowanie, aby umożliwić wykorzystanie „na produkcji” Data Transfer Project w firmach rozwijających nowe funkcje.
 • Zaktualizowaliśmy także integracje nowych interfejsów API z Google Photos i Smugmug, które umożliwią użytkownikom przenoszenie zdjęć między tymi usługami.
 • Dodaliśmy nowe integracje dla Deezer, Mastodon i Solid.

Na razie w kodzie na githubie nie ma śladów obecności w Apple, ale ta firma dopiero do projektu przystąpiła. Warto obserwować jego rozwój, bo konieczność migracji w którąś stronę zawsze może się przytrafić.

Więcej: Data Transfer Project, Github Data Transfer Project 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. c-mos

  A z tym Commoder, to nie było przypadkiem w 1994? 🙂

  • Jaromir Kopp

   Racja… tok żyłem nadzieją, na przejęcie Amigi przez inną firmę. W 1995 straciłem nadzieję