Wybierz Strona

Nie bawcie się spuchniętymi bateriami litowymi

Nie bawcie się spuchniętymi bateriami litowymi

  • 0
  • 29.07.2019
Jaromir Kopp

Serwisy Apple zlokalizowane w salonach wykonują wiele napraw na miejscu, jednak Apple nie pozwala na naprawę urządzeń ze spuchniętymi bateriami. Wygląda na to, że nie bezpodstawnie.

Balonik pęknie, bateria wybuchnie

Nasze rodzime salony APR, w których znajdują się autoryzowane serwisy, choć jak te w salonach Apple są wyposażone w odpowiednie narzędzia i oczyszczony piasek, też nie mogą przeprowadzać takich napraw na miejscu.

Lit, który jak nazwa wskazuje, jest głównym składnikiem baterii, to metal bardzo reaktywny, czyli palny. Dodatkowo reaguje z wodą, nawet tą zawartą w wilgotnym powietrzu. Podczas kontaktu z nią wynikiem reakcji chemicznej jest dodatkowo palny i wybuchowy wodór.

Właśnie z tego powodu serwisy są wyposażone w pojemniki z oczyszczonym piaskiem. Litu i tym samym baterii litowych, nie można gasić wodą, bo zdecydowanie pogorszy to sytuację. Najlepiej jest zasypać dymiącą lub już palącą się baterię suchym piaskiem.

Zapłon może powstać przy zwarciu z powodu przegrzania (lit topi się przy 180°C) lub podczas przebicia nadwyrężonych powłok ochronnych baterii. Wtedy może dojść do zwarcia wewnątrz lub dostania się wilgoci do wnętrza i ostrej reakcji.

Sami zobaczcie

Jednak najbardziej obrazowy jest film, na którym widać niezły zapłon iPhone’a 5s, którego baterię ktoś usiłował wymienić.

Replacement phone I got exploded in my face the other day. Luckily my work got it on video. from r/Wellthatsucks

Nie bawcie się bateriami!

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!