^

[Wideo] Czy warto dziś kupić Apple TV?

Przemysław Marczyński

25 lipca 2019

Apple TV w portfolio urządzeń Tim’a Cook’a ciągle nie może sobie znaleźć miejsca. Z jednej strony firma stawia na programy telewizyjne ale patrząc na wyniki sprzedaży tego urządzenia jestem pewien, że ciśnienie krwi u szefa Apple niebezpiecznie rośnie. Czy zatem warto dziś kupić przystawkę telewizyjną od Apple?

Telewizja Apple u Samsunga ma się dobrze

W materiale wideo przedstawię Wam telewizor Samsunga z nowej linii odbiorników posiadających wsparcie dla Apple TV oraz Air Play 2. Zobaczycie jak działa ta aplikacja na telewizorze Samsunga i co można zrobić z biblioteką filmową Apple. Pozwoliłem sobie również podłączyć do modelu Q60R QLED 49” przystawkę Apple i porównałem możliwości tych urządzeń (będąc precyzyjnym, powinienem powiedzieć… możliwości aplikacji Apple TV).

Czy warto kupić Apple TV w chwili gdy telewizory obsługują już materiały wideo kupione w iTunes? Odpowiedź nie jest taka prosta i niesie przynajmniej kilka wątpliwości.

Oficjalna strona telewizora Samsung – www.samsung.com
Oficjalna strona Apple TV 4K – www.apple.pl

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (14)
L

14 komentarzy

 1. Artur

  Przemek, bardzo fajna recka, dziękuję! Nie do końca zgodzę się z Twoim podsumowaniem. Nie warto kupować Apple TV jeśli zamierzasz kupić nowy telewizor i lubisz Samsunga. Sam w zeszłym roku kupiłem Oleda Sony i nie liczę na Apple TV w moim TV, ale miałem już kupione wcześniej Apple TV 4K.

  • Przemysław Marczyński

   Nie jest to tak łatwa sprawa aby finalnie ocenić Apple TV. Jednak doszedłem do wniosku, że materiały dodatkowe obejrzę sobie na komputerze, a filmy na wielkim ekranie telewizora. Oczywiście najlepiej mieć i duży TV i Apple TV jednak jeśli miałbym podjąć decyzję z ograniczonym budżetem wybrał bym lepszy telewizor.

  • Paweł NYczaj

   Przystawka Apple TV ma jeszcze jeden plus, jakim jest pełnienie roli centrum akcesoriów HomeKit niezbędne do tworzenia scen. Może nim być też HomePod lub iPad stałe podłączony do domowej sieci. Kilka razy powtarzałem, iż jest nierozwiązany problem centrum akcesoriów HomeKit innego od ATV, HomePod lub iPad. Uważam, że trend przechodzenia z przystawek do tv na aplikacje w telewizorze jest nieodwracalny i bardzo dobrze. Im mniej urządzeń, tym wygodniej Jednak na razie nawet w najnowszych na rynku ofertach IPTV od Play, T-Mobile czy oferty prepaid Polsatu proponowany jest jednak dekoder z Androidem (z wyjątkiem dekodera Polsatu). Czyli i tak drugie środowisko smart tv i możliwość dublowania aplikacji w tv i w dekoderze

 2. grafmarr

  Przemku, popraw pierwsze zdanie „Miejsce …… nie może sobie znaleźć miejsca”. A co do Apple TV, jeśli ktoś poważnie chce wdrożyć u siebie HomeKit to aplikacja w nowym telewizorze tego nie umożliwia.

  • Przemysław Marczyński

   Racja. Jednak HomePod’a bym wybrał do takiego centrum dzisiaj albo iPada.

   • grafmarr

    Oczywiście Apple TV nie jest jedynym urządzeniem, które może pełnić rolę centrum dla HomeKit, HomePod byłby tu najlepszą alternatywą, ale nie ma Siri PL. iPad z mojego doświadczenia nie jest dobrym wyborem na centrum HomeKit, bo ograniczamy jego mobilność do obszaru mieszkania. Trudno mi sobie wyobrazić sytuację, gdzie nie mogę ze sobą zabrać iPada, bo nie będą mi działały usługi HomeKit. Natomiast co do samej kwestii Apple TV vs aplikacja TV w telewizorze, czyli co wybrać przystawkę czy nowy telewizor, wybór jest daleko bardziej skomplikowany niż tylko porównanie podstawowych możliwości aplikacji TV i proste porównanie cen, w każdym przypadku będą to indywidualne preferencje i potrzeby. Nie można jednoznacznie wskazać, który wybór jest lepszy. W tym kontekście Twoja konkluzja odnośnie przystawki Apple TV jest delikatnie ujmując zbyt rygorystyczna i bardzo subiektywna.

    • Przemysław Marczyński

     Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości. I podpisuję pod każdym słowem. Postawiłem sobie za cel porównanie tych dwóch urządzeń pod kątem oglądania filmów. Wiem, że moja ocena ma wiele aspektów i nie jest łatwa. Mimo to gdybym miał wybór (i nie miał pieniędzy) zrobiłbym jak mówiłem wybierając TV. Ma to swoje minusy ale jednak…

  • Paweł Nyczaj

   To prawda. Kłopot w tym, że kwestia pełnego wdrożenia HomeKit jest głównym argumentem za sprzętem Apple TV, bo różnic w działaniu między urządzeniem a apką ATV jest stosunkowo niewiele, choć nadal na korzyść przystawki. Przemek wspomniał o niewielkiej przewadze funkcjonalnej przystawki, ale nie wspomniał o kwestii HomeKit, w którym Apple TV jest w sumie najtańszym i najwygodniejszym centrum sterowania akcesoriami. To kusi do zakupu telewizora dobrej klasy, ale z mniej popularnym systemem smart tv, bo i tak się go pominie np Panasonic z własną platformą zbiera. Czekam na to, jak Apple rozwiąże problem i czy wprowadzi na rynek np. niedrogi wzmacniacz WiFi dedykowany do roli centrum akcesoriów HomeKit. Wtedy zniknęłaby pokusa zakupu przystawki Apple TV głównie po to, by w pełni korzystać z możliwości HomeKit

   • Paweł Nyczaj

    Naturalnie chodziło o platformę Viera firmy Panasonic

 3. Michal

  Nie mam jak obejzec podcastu, jednak nawet jak android w samsungu i innych bedie najlepszy to jednak nie chce udzielac tak wielu info google, takze dalej wygrywa apple ze wzgledow bezpieczenstwa.

  • Paweł Nyczaj

   Nie mam tv Samsunga, ale z tego co wiem wiele modeli ma autorską platformę Tizen. Wydaje mi się, że Apple szczegółowo ją sprawdził przed implementacją aplikacji będącej niemal kopią tvOS

 4. Picard

  poruszasz tylko jeden wątek zakupu atv, pod kątem oglądania filmów, nie wspominasz o szybkości atv i o tym, że można na nim odpalać np gry, które teraz kuleją ale wraz z wejściem usługi apple arcade może się to zmienić, nowy tv z airplay to koszt około 4 000 zł, atv to 800 zł, atv to sprzęt z przed 2 lat, tego też nie poruszyłeś

  • Przemysław Marczyński

   Masz racje. Skupiłem się na filmach bo do tego przynajmniej mi służy ATV. Trudno też porównywać telewizor z aplikacją ATV do całego ekosystemu zawartego w przystawce Apple. Mimo to dziś nie kupiłbym tego urządzenia od Apple. Zresztą z tego co można obserwować (a dowodem najlepszym jest uwolnienie aplikacji ATV poza ekosystem Apple) nie jest dla firmy ważnym produktem. Dziś liczy się TV+ i przyciągnięcie nowych klientów do płacenia abonamentu.

   • Paweł Nyczaj

    Bo Apple przegapił szansę na rozwój przystawki Apple TV. W wielu krajach, łącznie z PL brakuje aplikacji VOD dla tvOS. Teraz, gdy platformy smart tv są coraz lepsze w grę wchodzi stawianie na implementacje apki Apple TV w telewizorach