^

Moom. Zapanuj nad oknami

Przemysław Marczyński

13 lipca 2019

Duże ekrany monitorów fantastycznie poprawiają nasz komfort pracy. Ta swoboda rozłożenia wielu okien obok siebie niesie również pewne uciążliwości. Obsługa programów na tak dużych płachtach pikseli potrafi być nad wyraz uciążliwa bo nasz kursor niejednokrotnie przemierza znacznie większe odległości. Ciekawym rozwiązaniem tego problemu jest program Moom, który w zaskakujący sposób będzie mógł zapanować nad naszymi oknami.

Kontroluj okna aplikacji

Moom ma bardzo prosty, a jednocześnie świetny pomysł na poprawę komfortu pracy. Po instalacji i ponownym uruchomieniu komputera na pierwszy rzut oka nic się nie zmienia. Najechanie jednak kursorem na zielony przycisk sterowania oknem (maksymalizacja) ujawni nam kolejne menu pozwalające szybko zmienić położenie okna. Na liście mamy pięć ikon, które będziemy mogli dostosować do naszych preferencji.

A wszystko według naszych potrzeb

Zarządzanie oknami jest tutaj wyjątkowo przyjemne. Możemy łatwo budować ich zachowania oraz zapisywać je pod własnymi nazwami. Tak przygotowane komendy dla okien rozmieścimy według naszego uznania w podręcznym menu na belce systemowej. Za jednym kliknięciem ułożymy kilka okien w ustalonych miejscach (funkcja Snapshot). Będziemy również mogli rozciągnąć lub zmniejszyć okno o podaną liczbę pikseli. Zarządzanie i tworzenie komend zmuszające okna do konkretnych zachowań możemy realizować na kilka sposobów. Jednym z nich jest zapisanie zastanego układu okien różnych aplikacji pod unikatową nazwą. Wybranie jej następnie z menu sprawi, że wszystko zostanie ułożone nad Biurkiem w taki sam sposób, gdy tworzyliśmy nasz „zrzut ekranu”.

Żeby aplikacja była warta uwagi, musi prosto i elegancko rozwiązywać problem użytkowników komputerów. Moom doskonale radzi sobie z rozmieszczeniem okien w przestrzeni Biurka. I chociaż z początku taka funkcjonalność wydaje się mało interesująca, to sposób integracji z systemem oraz możliwości programu natychmiast zmienią nasze nastawienie. Niezależnie od tego, jak dużo otworzyliśmy aplikacji, a także czy pracujemy na kilku monitorach, Moom uporządkuje sposób ich wyświetlania. Jest to jeden z ciekawszych programów poprawiających produktywność, jaki w ostatnim czasie pojawił się na moim dysku. Chociaż coraz trudniej zmieniać mi swoje przyzwyczajenia w obsłudze macOS, Moom świetnie zadomowił się wśród aplikacji, których codziennie używam.

Nazwa aplikacji: Moom
WWW: manytricks.com
Cena: 47,99 zł

Uwagi:

– wygodny dostęp do funkcji programu
– łatwe sterowanie oknami
– duże możliwości dostosowania zachowań okien
– wsparcie dla pracy na kilku monitorach
– obsługa przy użyciu skrótów klawiaturowych

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. xandy_edgex

  Warto nadmienić, że Alfred ma podobnie działający workflow, bodaj przez Polaka napisany.

  • Pawciu

   Chodzi o „DIV”?
   Używam, jak chce zrobić screenshoty i okno przeglądarki ma mieć np. 1280×800 px. W Alfredzie wpisuję „div 1280 800” i już takie mam.
   Tylko po to zakupiłem Alfreda, do niczego więcej nie znajduję dla niego zastosowania 🙂

 2. Rafał Likitarczuk

  Używam podobnego programu o nazwie Magnet https://magnet.crowdcafe.com
  Nie ma aż tak zaawansowanych opcji jak zapisywanie całego układu okien, jednak sprawnie układa okna za pomocą skrótów klawiszowych, podobnie jak robi to Windows 10 natywnie.
  Tańsza alternatywa dla Moon’a, który jak widzę po opisie, rządzi w tym temacie