Wybierz Strona

Adaptery Lightning do Ethernet z certyfikatem MFi

Adaptery Lightning do Ethernet z certyfikatem MFi

 • 4
 • 12.07.2019
Jaromir Kopp

W końcu ktoś o tym napisał, to i ja mogę. Apple rozpoczął program certyfikacji adapterów Lightning do Ethernet. To, że iOS może korzystać z połączeń Ethernetowych, wiemy od kilku lat. Jednak do niedawna nie było certyfikowanych akcesoriów do tego celu.

Po co komu Ethernet w iPadzie, czy iPhone’ie?

Wszędzie tam, gdzie nie ma Wi-Fi lub używanie go może obniżać bezpieczeństwo, stabilność, czy jest niezgodne z zasadami panującymi w firmie, takie rozwiązanie jest konieczne.

W dokumencie opublikowanym 5 dni temu, na portalu dla firm mających dostęp do zasobów MFi, Accessory Interface Specification R31 pojawiły się nowe rodzaje akcesoriów, dla których Apple wyznaczył zasady certyfikacji. Są nimi właśnie wspomniane adaptery z Lightning do Ethernet.

Apple „pobłogosławił” gigabitowy układ RLT8111EPU Realteka oraz zezwala na zaislanie iPada i iPhone’a przez adapter i PoE. PoE jest metodą dostarczania energii kablem ethernetowym, Pozwala to jednym przewodem transmitować dane i zasilać.

Jak na razie dostępne jest jedno certyfikowane urządzenie z Ethernetem. To przejściówka Belkin Ethernet + Power Adapter ze złączem Lightning dostępna również w sklepie Apple. W jej opisach m.in. na Amazonie występuje sformułowanie: MFi-Certified Lightning to Ethernet Adapter for iPad POS Systems. Końcówka wyraźnie sugeruje jedno z zastosowań, czyli systemy sprzedaży i przyjmowania płatności. Niestety cena tego adaptera jest dość wysoka, być może z powodu zasilania PoE.

Zrób to sam

Jeżeli nie potrzebujecie tak zwartego i certyfikowanego rozwiązania, to możecie spróbować podpiąć adapter USB-Ethernet (najlepiej Gigabit na Realteku) przez przejściówkę Lightning – USB (dobrze, jak będzie z możliwością zasilania). Taki „łańcuszek” też pozwoli na podłączenie do lokalnej sieci Ethernet.

Źródło: Appleinsider

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

4 komentarze

 1. Tomek

  Dużo samozaparcia trzeba mieć żeby przez przejściówki konfigurować na laptopie (czy jeszcze gorzej – iPadzie) serwery. Szczery uśmiech politowania w branży.

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Drogi Tomku,
   po pierwsze, gdybyś raczył doczytać do końca, to być może nie uszło by Twojej uwadze, że nikt nie pisze o takich zastosowaniach.
   Po drugie „w branży” to się stosuje systemy zarządzania, a nie biega z kabelkiem od routera, do routera.
   Po trzecie, gdy jeszcze nie bylem w branży, to za pomocą iBooka, MacBooka i MBA skonfigurowałem kilka setek urządzeń sieciowych, a iPadem kilkadziesiąt i zapewniam Cię, że jest to wygodne.
   Po czwarte, gdy MBA spadł mi z drabina 2 m, bo akurat musiałem AP na strychu konfigurować, to w podłodze pojawiło się wgniecenie, a komputer działa do dziś. Każdy laptpkik by się rozleciał na drobne plastikowe kawalki.
   Nie znasz się to się nie wypowiadaj i z kolesiami studenciakami trwaj w błogiej niewiedzy.

   Odpowiedz
   • Tomek

    Drogi Jaromirze,
    Szczery uśmiech politowania za Twoje próby kopnięcia w kostkę. Konfigurowanie serwetka w szkole się nie liczy. Pasjonująca opowieść o spadającym MacBooku 🙂 Nie ma to jak profesjonalne testy opowiadane przy każdej okazji, wskazujące MacBooka jako najmocniejszy sprzęt na rynku. Powtórz jeszcze 5x to może ktoś uwierzy. Na razie śmiejemy się z trottlingu i klawiatur itp

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mój Mac Magazyn

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!