Wybierz Strona

Ta wiadomość ucegli Twojego iPhone’a! Dlaczego zawsze należy aktualizować systemy

Ta wiadomość ucegli Twojego iPhone’a! Dlaczego zawsze należy aktualizować systemy

  • 1
  • 05.07.2019
Jaromir Kopp

Jak wiecie, w systemach i programach, a nawet procesorach, błędy to rzecz niestety „normalna”. Zdarzają się, a źli ludzie często usiłują je wykorzystać do niecnych celów. Ważne, aby nieprawidłowo działający kod szybko wykrywać i jeszcze szybciej uniemożliwiać wykorzystanie błędów, który powoduje. Oto prosty przykład, dlaczego aktualizacje są ważne.

Wiadomość, która ucegli Twojego iPhone’a. Oczywiście, jeżeli nie aktualizujesz systemów.

Na portalu bugs.chromium.org można zobaczyć odkrycie zgłoszone 19 kwietnia 2019, które 4 lipca zostało upublicznione z powodu załatania błędu w iOS 12.3.

Odpowiednio spreparowana wiadomość mogła spowodować zawieszenie aplikacji Messages na macOS, ale na iOS powodowała zablokowanie iPhone’a. Doprowadzenie go do używalności wymagało całkowitego wyczyszczenia i skonfigurowania od nowa.

Błąd jest opisany fachowym językiem we wpisie na blogu chromium.org. W prostych żołnierskich słowach problem polegał na tym, że część kodu systemowego odpowiedzialnego za wyświetlanie „baloników” z wiadomościami nie sprawdzała, czy dane do wyświetlenia jako tekst, są rzeczywiście tekstem. Jeżeli spreparowana wiadomość usiłowała pod to pole podstawić numer, to jeden element systemu odpowiednio rozpoznawał go jako numer i przekazywał w tej postaci do funkcji, która spodziewała się tekstu. No i niestety kod wywoływał wyjątek (zawieszenie). Sytuację komplikował fakt, że akurat ten kod wykonywał się w Springboardzie, czyli wieszał się cały interfejs iPhone’a. Pomagał twardy reset, ale tylko do momentu, gdy Springboard znów się załadował, odczytując błędną wiadomość. I tak w kółko.

Jeżeli chcecie sami sprawdzić, to ze wskazanego wpisu można pobrać paczkę z kodem, który uruchomiony na macOS wyśle „zabójczą” wiadomość do adresata. Jeżeli nie dba on o aktualność systemu, to może wpaść w tarapaty.

To nie pierwszy problem z wiadomościami. Mieliśmy już różne „znaczki śmierci”, które wieszały Wiadomości w iPhone i macOS. Jednak ten, choć wydaje się, że nie trafił do masowego użytku, mógłby być wyjątkowo nieprzyjemny.

To co? Aktualizujecie, czy lekceważycie?

Takie kłopoty miewają również inne systemy. Oto pierwszy z brzegu przykład.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Komentarz

  1. miłosz

    A co mnie interesują inne systemy? Dla mnie ważne jest że Apple dalej nie ogarnia.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!