Wybierz Strona

Plan sesji WWDC… Apple zaleca ekspansję

Plan sesji WWDC… Apple zaleca ekspansję

  • 0
  • 24.05.2019
Jaromir Kopp

W nocy Apple zaktualizowało aplikację WWDC i zawarte w niej informacje. Szczęśliwcy, którzy wylosowali i opłacili wejściówki na WWDC, mogą już układać plan kolejnych dni spędzonych w USA. Oczywiście na razie większość „w ciemno”.

Wiele tajemniczych, ale i dowcipnych tytułów

Sesje oraz zajęcia laboratoryjne, które można przeglądać już w aplikacji WWDC, w większości dotyczą nowości, które pojawią się w nadchodzących systemach. Oczywiście w tym momencie, Apple nie chce zdradzać zbyt wiele, dlatego tytuły są mocno tajemnicze i pobudzające wyobraźnie.

W wielu zagadkowych tytułach użyto emotikonów, inne nie są po angielsku. Wśród obcych języków przeważa chiński i hiszpański. Pojawia się też japoński i chyba koreański, a raz nawet niemiecki. Polskiego nie znalazłem (niestety).

Z tematów, które nie są owiane tajemnicą, moją uwagę zwróciło kilka. „Core NFC, Apple Pay & Wallet Lab”, co potwierdza większe otwarcie dostępu do czytnika i modułu NFC w iPhone’ach i zegarkach oraz pewne już wprowadzenie „nalepek NFC z Apple Pay”.

Kolejny to „Expanding to Europe” (oraz innych regionów). Te zajęcia mają dotyczyć ekspansji deweloperów i ich oferty na konkretne rynki. Eksperci opowiedzą o tym, jakie możliwości oferuje region, jakie są względy kulturowe, jak wyceniać produkty i jakie są potrzeby językowe (lokalizacji). Ciekawie wyglądają proporcje ilości zajęć dotyczących danych regionów. Z ekspansji na rynek europejski będzie się można podszkolić dwa razy, z rynku USA również. Podobnie bliski wschód i Korea. Kanada tylko raz, Japonia i Tajwan 3 razy, a Chiny aż 4. Widać, że Apple nie zraża się „wojną handlową” z Państwem Środka.

Z tym ostatnim mogą mieć jednak związek zajęcia z „Export Compliance”. Są to procedury, które należy przejść podczas zgłaszania aplikacji do App Store stosujących szyfrowanie. Od wielu lat zawsze należy poinformować, czy i jaki rodzaj szyfrowania jest używany w programie, nawet gdy są to metody systemowe. Jednak większość deweloperów ignorowała obowiązki związane z tym, wobec rządu USA. Być może teraz będzie to ściślej przestrzegane.

Niektóre z „zaszyfrowanych” tematów sugerują, że można mieć nadzieje również na spore zmiany w HomeKit, co mnie osobiście bardzo interesuje.

Aplikację WWDC można pobrać z App Store i samemu zapoznać się z planem sesji i zajęć. Dodatkowo w niej oraz w jej odpowiedniku na tvOS pojawią się materiały wideo z sesji, co pozwoli na wirtualne uczestnictwo w WWDC, nie ruszając się z Polski.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *