^
MacBook Pro 2019 8-rdzeni

Niespodzianka! Ośmiordzeniowe MacBooki Pro od dziś w sprzedaży

Jaromir Kopp

21 maja 2019

Tego się chyba nikt nie spodziewał. Dziś, Apple nas zaskoczył i zaktualizował najmocniejsze wersje swoich MacBooków Pro. Lepsze konfiguracje otrzymały oba rozmiary, ale jak się domyślacie tylko 15″ może mieć na pokładzie procesor 8-rdzeniowy 9-generacji i9.

Osiem rdzeni pierwszy raz w MacBooku Pro

Poza nowymi znacznie wydajniejszymi procesorami w konfiguracjach praktycznie nic się nie zmieniło. Co ważniejsze nie zmieniła się również w zauważalny sposób polska cena. Nowy najmocniejszy model z 8-rdzeniowym procesorem, kosztuje tyle samo co poprzednia wersja 6-rdzeniowa. To miłe.

Wg informacji prasowej opublikowanej przez Apple, 8-rdzeniowa wersja 15″ MacBooka Pro jest dwa razy szybsza od poprzedniej 4-rdzeniowej i o 40% od 6-rdzeniowej. To też znaczące przyrosty prędkości.

Wersja 13″ w porównaniu do 15″ otrzymała mniej imponującą aktualizację. Znalazły się w nich nowsze, trochę szybsze procesory, ale o takiej samej ilości rdzeni.

Znacznie wydajniejsze procesory to nie jedyna nowość. Wg serwisu Loop Insight  zmienione zostały też klawiatury, które tyle problemów użytkownikom i samej firmie narobiły. Główną zmianą w mechanizmie klawiatur ma być nowy materiał. Bardzo możliwe, że dla Apple, to „naprawienie” klawiatury było ważniejszym pretekstem do aktualizacji MacBooków Pro, a lepsze procesory pojawiły się „przy okazji”, dla odwrócenia uwagi.

Dodam, że nawet i9 8-rdzeniowy jest nadal wykonywany w technologii 14 nm.

Przed WWDC

Apple kolejny raz w tym roku wprowadza, nie tak drobne nowości sprzętowe, bez pompy ani wielkiego zadęcia. Może to oznaczać, że podczas WWDC z nowego sprzętu zobaczymy nic, lub „tylko” zapowiedź od lat wyczekiwanego, nowego Mac Pro.

No i znów zrobiło się interesująca, a do WWDC jeszcze 13 dni.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. dolny

  Lodówka w zestawie?

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Nie… tylko żelowe wkłady chłodzące… wiesz, cena

   Odpowiedz
 2. mm

  Chciałoby się rzec: „Kończ Intelu, wstydu (sobie przede wszyskim) oszczędź”.
  Piece 14nm w topowych laptopach? Naprawdę współczuję Apple, że ciągle jeszcze musi instalować to badziewie w swoim sprzęcie.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *