Znów wścibscy naukowcy odkryli sposób na podkradanie danych. Microarchitectural Data Sampling (MDS) pozwala na dostęp do pamięci z innego procesu. Teoretycznie pozwala to na przykład, na podkradanie wpisywanych haseł przez kod (aplikację) bez naszej zgody i wiedzy. Problem dotyczy wszystkich procesorów Intela od 2011 roku. Na szczęście są też dobre wiadomości.
To pierwsza dobra wiadomość. Drugą jest to, że użycie tej luki jest trudne i na razie nie ujawniono takich przypadków. Kolejną dobrą wiadomością jest brak podatności procesorów ARM (w przeciwieństwie do „zeszłorocznej” luki Spectre).
Niestety są też kolejne złe wieści. Łatka dostarczona wraz z aktualizacją macOS Mojave 10.14.5 oraz Security Update 2019-003 dla High Sierra i Sierra nie eliminuje problemów całkowicie. Dla wyjątkowo wrażliwych zadań Apple dostarcza kompletne rozwiązanie, które skutkuje obniżeniem wydajności procesora nawet o 40% w związku z koniecznością wyłączenia hyper-threading.
Interesujący jest również fakt, że nowa przypadłość, jest kolejną, która wcale lub w mniejszym stopniu dotyka procesorów AMD. Wygląda na to, że architekturę x86, x64 można zaimplementować lepiej lub gorzej i nie każdy „jest prorokiem w swoim kraju”.
Poniżej możecie obejrzeć pokaz wykorzystania tej podatności na macOS.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.