^
Apple Pay w iTunes Store

Apple Pay jako metoda płatności w App Store omija Europę

Jaromir Kopp

15 maja 2019

Wczoraj Apple dodało jako sposób płatności w iTunes i App Store Apple Pay. Najprawdopodobniej jest to związane z bliskim uruchomieniem Apple Card w USA. Jednak płatności Apple Pay dla App Store i iTunes nie pojawiły się wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.

Po co Apple Pay w iTunes?

Podczas uruchamiania Apple Pay można zauważyć, że system sam proponuje dodanie karty podpiętej jako płatność do konta Apple ID, czy App Store i iTunes, jeżeli tylko jej wystawca wspiera Apple Pay. Po co więc robić to w drugą stronę?

Wiele wskazuje na to, że dodanie tej płatności jest związane z rychłym wprowadzeniem Apple Card w USA. Ponieważ występuje ona właśnie jako Apple Pay „z natury”, to tak powinny być obsługiwane jej płatności. Jednak to nie jest jedyna korzyść z Apple Pay w App Store. Poza większym bezpieczeństwem ta metoda pozwala na szybki wybór innej karty podpiętej do Apple Pay podczas płatności, jeżeli w „portfelu” mamy ich kilka. Można również łatwiej zarządzać i wyłączać niechciane subskrypcje wprost z aplikacji Wallet.

Po co Apple Pay w iTunes (App Store) poza USA?

To jest dość interesująca kwestia, zwłaszcza gdy spojrzy się na listę krajów, gdzie można wybrać tę metodę. Obecnie są to: USA, Kanada, Rosja, Ukraina, Australia, Hongkong, Singapur, Tajwan i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jak widać, nie ma na liście żadnych państw ze Zjednoczonej Europy, a obecność Ukrainy wśród innych raczej bogatych lub uchodzących za takie krajów, wydaje się zaskakiwać. Nie warto raczej wyciągać z tego zbyt daleko idących wniosków, ale istnieje pewne ryzyko, że ta lista może być wskaźnikiem, gdzie Apple Card pojawi się w pierwszej kolejności.

Jeżeli chcecie sami sprawdzić, czy rzeczywiście Apple Pay się u Was nie pojawiła, albo macie konto US, to należy uruchomić Ustawienia. Dalej wejść w „iTunes Store i App Store”, puknąć w Apple ID. Z menu wybrać „Pokaż Apple ID”, wejść w „Zarządzaj płatnościami”. Tam wybrać „Dodaj…”. W Polsce są dostępne na razie trzy metody: karta, saldo na koncie, które można doładować na przykład kartami upominkowymi oraz płatność w rachunku telefonicznym (Play).

Więcej: Payment methods that you can use with your Apple ID

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Paweł Nyczaj

  Moim zdaniem to, że Pay w AppStore omija kraje UE wynika z konieczności spełnienia wymogów związanych z regulacjami unijnymi np. PSD2. Pewnie z tego względu Pay w krajach unijnych pojawi się za jakiś czas.

  PS
  Podobnie było w przypadku pierwszeństwa Ukrainy przed Polską we wdrożeniu Pay. Wtedy u nas w Unii wchodziły przepisy GDPR/RODO

  • Jaromir Kopp

   No tak… masz rację. Wtedy mieli ważniejsze rzeczy na głowie w bankach niż jakieś „Pay”

   • Paweł Nyczaj

    Musieli wdrażać te kluczowe przepisy i do nich regulaminy, żeby były zgodne z nowymi przepisami. W sumie to nie było nic nowego, tylko po prostu jasne uregulowanie kwestii gromadzenia danych osobowych i powiadamiania o wyciekach. Ale także wiele firm musiało otwarcie przyznać, że przetwarzają nasze dane i to nieraz od lat.

    Teraz wchodzi dyrektywa PSD2, czyli możliwość podglądu stanu konta w banku X w innym banku Y, oczywiście za zgodą klienta (trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek w banku X). Słyszałem, że tak samo będzie można inicjować płatności np. obcą kartą. Teoretycznie Apple Card w krajach UE może więc potencjalnie działać nie tylko jako samodzielna karta kredytowa, ale także jako hub, do którego podłączone byłyby inne dotychczas posiadane karty kredytowe. Wyobrażam sobie też podgląd sald w różnych bankach w apce Apple Card, która chyba stanie się integralną częścią iOS. Gdyby Apple wprowadził tego typu funkcjonalność, to posiadając już inne karty kredytowe blokujące wyrobienie nowej karty kredytowej teoretycznie w UE można byłoby najpierw wyrobić Apple Card nawet z symbolicznym limitem i podłączyć posiadaną już kartę. Z czasem można byłoby zrezygnować ze starej karty i używać już tylko Apple Card, znaczy podwyższyć jej limit, bo pozwalałoby na to zamknięcie starej karty kredytowej. To, co piszę to pewnie marzenia, ale za sprawą dyrektywy PSD2 teoretycznie Apple Card mogłaby być łatwo dostępna w całej Unii Europejskiej (wystarczyłaby europejska licencja wydawcy Apple Card w jednym z państw UE, pewnie Apple wybierze jakiś duży paneuropejski bank, niekoniecznie ten sam, co w USA), gdyż początkowo karta od Apple mogłaby inicjować płatności inną kartą, którą klient już posiada.

    PS
    Istnieje apka o podobnej funkcjonalności, ale bez wsparcia Apple Pay. Nie chodzi mi o dobrze znanego Revoluta, ale apkę z kartą Curve. W apce wybieramy jedną z wcześniej dodanych kart i w portfelu wystarczy tylko jedna karta fizyczna Curve