^

Program na dziś: skróty klawiszowe

Tomasz Wołkowski

29 kwietnia 2019

Dzisiaj kolejny odcinek „Programu na dziś”. Tym razem trochę nietypowo, ponieważ nie przedstawię konkretnej aplikacji, lecz skróty klawiszowe, które ułatwią nam pracę z różnymi programami i systemem.

Safari

Command + T

Ten skrót zna chyba każdy. Gdy chcemy otworzyć nową kartę w przeglądarce, wystarczy użyć tego skrótu.

Command + L

Powyższy skrót pozwala na bezpośrednie dostanie się w miejsce, gdzie wpisujemy adres www (pasek adresu).

Command + Shift + R

Funkcja Reader w przeglądarce pozwala na wygodne czytanie treści ze stron www. Jednak wiele osób nie wykorzystuje tej funkcji. Powyższy skrót pozwala na szybką zmianę wyglądu strony i pozbycie się reklam.

Command + F

Gdy szukamy jakiegoś konkretnego wyrazu lub cyfry, możemy użyć powyższego skrótu. Otworzymy w ten sposób funkcję wyszukiwania w przeglądarce Safari. Wpisujemy interesujące nas słowo i zaczyna się przeszukiwanie treści wyświetlanej strony.

Podgląd

Command + L

Czasami zdarza się, że zdjęcie lub grafika nie jest poprawnie przedstawiona, lecz obrócona o 90 lub 180 stopni. Dzięki powyższemu skrótowi obrócimy zdjęcie o 90 stopni w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Skrót Command + R obróci nam zdjęcie o 90 stopni zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.

` (odwrócony apostrof, na klawiaturze pod tyldą)

Tym klawiszem możemy otworzyć narzędzia Lupa. Jest to dość pomocny skrót, jeśli chcemy powiększyć coś w podglądzie.

Command + Shift + A

Dzięki temu skrótowi otworzymy przegląd narzędzie do wyboru. Otwiera się mały panel na górze aplikacji. Aby zamknąć ten panel, należy ponownie nacisnąć powyższy skrót.

Command + Option + C

Jeśli chcemy otworzyć w podglądzie zdjęcie i „obrobić” to zdjęcie, użyjemy powyższego skrótu. Dzięki temu wyświetli się szybko funkcja korekty kolorów.

Kalendarz

Command + N

Poprzez ten skrót możemy bardzo szybko utworzyć nowe wydarzenie.

Command + Option + I

Gdy podświetlimy istniejące już wydarzenie, użyjmy tego skrótu, aby wyświetlić dodatkowe informacje załączone do tego wydarzenia.

Command + 1

W ten sposób otworzymy widok dzienny w kalendarzu.

Command + 2

Ten skrót pozwoli nam na ograniczenie widoku kalendarza do 1 tygodnia.

Command + 3

W ten sposób otworzymy widok miesięczny w kalendarzu.

Command + 4

Ten skrót zapewni nam widok roczny w kalendarzu.

 

Źródło: macwelt

Tomasz Wołkowski

Nazywam się Tomasz Wołkowski i od 2006 r. korzystam z rozwiązań firmy Apple, kiedy to kupiłem MacBooka White 13" , był to pierwszy komputer od Apple z procesorem Intela. Od tamtego czasu korzystam tylko z rozwiązań Apple. Teraz prowadzę swoją firmę, ale w dalszym ciągu znajduję czas na to, żeby śledzić wydarzenia, dotyczące firmy z Cupertino.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. Przemek

  Lubię was czytać, ale żeby skróty klawiszowe kopiować z innego serwisu? Serio? Kreatywność poziom master.

  Odpowiedz
  • Tomasz Wołkowski

   Nawet jeśli jeden skrót wziąłeś z innej strony, jesteś zobligowany do tego, żeby przytoczyć tą stronę jako źródło. Już widzę komentarze, jakbym nie przytoczył źródła i ktoś by wyczaił, że coś było z innej strony 🙂 chętnie zobaczę twój poziom kreatywności Przemku. Podeślij link do swoich tekstów proszę.

   Odpowiedz
   • Przemek

    Tomaszu, Ja nie jestem redaktorem tylko ty. W mojej pracy z kreatywnością nie jest źle (choć chyba nie mnie to oceniać). Nie analizowałem porównawczo art. bo… nie mam na to czasu, błędnie założyłem że zacytowałeś całe art. Z twoich słów wynika, że nie (w sumie to nie ale tak zakładam) także zwracam honor.
    Miłego dnia!

    Odpowiedz
    • Tomasz Wołkowski

     Przemku, również życzę miłego dnia 🙂 pzdr

     Odpowiedz
 2. Paweł Nyczaj

  Ja zmieniłem skrót wywołujący Readera z Command + Shift + R na Option + Esc. Ze względu na słabszy wzrok często korzystam z Readera i dlatego warto było zmienić skrót na prostszy (wciskam 2 zamiast 3 przycisków)

  Odpowiedz
 3. Soban

  Spoko, kilku nie znałem 🙂

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *