^
Kolejne złe wieści dla Intela, Apple zrezygnuje z ich modemów?

Intel nie zrobi modemów 5G. Qualcomm dogadał się z Apple

Jaromir Kopp

17 kwietnia 2019

Wczoraj Intel podał oficjalną wiadomość, że nie będzie rozwijał ani produkował modemów 5G dla urządzeń mobilnych. Ma się skoncentrować na technologiach wspierających 5G, ale „z drugiej strony”, w sieciach, centrach dystrybucji i przetwarzania danych.

Apple i tak robi swoje

Na rynku są już dostępne modemy 5G do urządzeń mobilnych od Qualcomm i między innymi Huawei. Te firmy, choć zwłaszcza ta druga, budzą kontrowersje, mają duże doświadczenie z modemami 5G i technologią łączności komórkowej.

Na ofertę Intela najbardziej liczyło Apple, bo z Qualcomm toczyło poważne spory sądowe, a Huawei jest „na indeksie” w USA i wielu innych cywilizowanych krajach. Jednocześnie wiadomo, że Apple rozwija swoją technologię modemów i układów łączności, jednak potrwa to przynajmniej do 2021 roku. Dlatego Apple nie nadawał się na „przyszłościowego” klienta na modemy od Intela.

Porozumienie z Qualcomm

Obwieszczenie Intela zostało wydane dosłownie w godziny, po ogłoszeniu porozumienia zawartego przez Apple z Qualcomm. Należy zaznaczyć, że spór był bardzo ostry i obie firmy, a zwłaszcza Qualcomm, nie przebierały w środkach. Skutkowało to wieloma pozwami i postępowaniami antymonopolowymi prowadzonymi przeciw Qualcomm, a Apple musiał wstrzymywać sprzedaż niektórych swoich urządzeń np. w Niemczech.

W tegorocznych iPhone’ach nie możemy spodziewać się modemów 5G, ale jeszcze zanim Apple opracuje własne, to za rok będzie mogło skorzystać z technologii Qualcomm. Najprawdopodobniej to właśnie spowodowało nagłe zakończenie sporu.

Interesujące, czy Intel wstrzymywał się z ogłoszeniem fiaska 5G specjalnie do momentu zawarcia ugody przez Apple, czy jego problemy były czynnikiem, który przyśpieszył ugodę? Co więcej, czy Intel może patrzeć mniej przychylnym okiem na Apple, które już raczej na pewno będzie rezygnować z procesorów Intela w swoich komputerach.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Stało się, Apple kupił dział Intela zajmujący się modemami - Mój Mac - […] stracił go, bo nie był w stanie na czas dostarczyć zamawianych rozwiązań. To zmusiło Apple do dogadania się z…
  2. Ice Lake… ostatnie procesory Intela w mniejszych MacBookach? - […] Intela rozchodzą się, widać coraz wyraźniej. Najpierw Apple „narobił problemów” Intelowi rezygnując z jego modemów 5G. Następnie wykorzystując stworzoną…