^
iMessage for macOS

Łatwy dostęp do wcześniej wysłanych wiadomości w macOS

Jaromir Kopp

8 marca 2019

Aplikacja Wiadomości jest jedną z najczęściej używanych na moim komputerze. Nie licząc Maila, obsługuję z jej pomocą 80% treści, które odbieram i wysyłam. Dlatego wszelkie udogodnienia z nią związane mnie cieszą. Okazuje się, że nadal są takie, których nie znałem. Oto jedna z nich.

Chcesz poprawić wcześniej wysłaną wiadomość? Użyj strzałek!

Do tej pory, jeżeli zrobiłem jakąś literówkę, czy inny błąd w wysłanej wiadomości i chciałem ją poprawić i ponownie wysłać, kopiowałem jej treść z „dymka”. A to wymaga już pewnego zachodu. Dzięki Mac Observer dowiedziałem się, że jest znacznie szybsza metoda.

Jeżeli chcesz dostać się do wcześniej wysłanych w danym oknie dialogowym, wiadomości po prostu użyj strzałek! Wciśnięcie Option (Alt) + strzałka w górę wyświetli w okienku do wpisywania tekstu wcześniejszą wiadomość. W ten sposób można przechodzić przez wszystkie wiadomości wysłane w tym oknie. Strzałka w dół z Option (Alt) przesuwa nas w dół listy.

Niby drobiazg, ale w niektórych sytuacjach jest bardzo przydatny. Cały macOS jest „usłany” takimi drobnymi udogodnieniami, tylko niestety trzeba o nich wiedzieć.

A czym Was pozytywnie zaskoczył ostatnio macOS? Może macie jakieś podpowiedzi dla mnie? Uwaga: Z racji święta i do tego piątku, oczekuję tylko pozytywnych wieści.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (9)
L

9 komentarzy

 1. Tdk

  A ja nie moge sie do wisdomosci zalogować, mimo, ze pozostale funkcje icloud dzialaja:/ na innych urzadzeniach i macach wszystko dzial.

  • Wsparcie

   Moja żona miała podobnie. Musiałem w końcu umówić się na rozmowę telefoniczną. Pan musiał jakieś ustawienie konta przepiąć. Powiedział, że to ustawienie u nich automatycznie się może przełączać, więc ta sytuacja się może powtórzyć.

   Sprzęt może już być dawno po gwarancji, a wsparcie do usług (darmowych też) jest cały czas.

  • Kaweł

   Apple niestety stwarza utrudnienia dla użytkowników, chociażby iTunes ciągle robiące problemy w moim przypadku.

   • Jaromir Kopp

    Jednak w 98% przypadków problem znajduje się między ekranem, a oparciem fotela.

 2. Rafał

  Dla mnie rewelacyjna jest funkcja „print screen” cmd+shift+5

 3. Tomasz Wołkowski

  Ja mogę się zalogować, ale mam inny problem. Wiadomości mi nie zachowują rozmów i muszę za każdym razem na nowo wklepywać osobę, do której chcę napisać. Po instalacji macOS Mojave tak mi się stało 🙁

 4. Mariusz

  Wiadomości w iCloud to niestety smutny żart. Nie ma nawet narzędzia umożliwiającego łatwe przeszukanie tych wiadomości. Zupełnie nie rozumiem po co trzymać lata konwersacji bez możliwości przeszukiwania ich.

 5. robot

  Takie udogodnienie to jest jakaś głupota w porównaniu do braków o jakich wspomniał Tomasz i Mariusz – mnie też to strasznie irytuje i odrzuca. Inne firmy jakoś ogarniają takie podstawowe funkcjonalności. I gdzie tu ta bajeczna przewaga?

 6. Problem

  Już nie święto i nie piątek. U mnie jest taki problem, że jak włączam iMessage na MBP 2018 to mi zamraża system na 5-10 sek 🙁
  Czy ktoś ma pomysł co z tym zrobić?