Osobisty komputer, jak sama nazwa wskazuje, nie powinien trafiać w ręce niezaufanej osoby. Jeżeli trafi, to jest wiele sposobów, aby dostęp był wykorzystany w groźny dla na sposób. Choć Apple robi wszystko, aby urządzenia jego produkcji były jak twierdze, to zawsze może przytrafić się jakaś podatność. Tym razem kolejny raz padło na Thunderbolt – wynalazek Intela.
Wielokrotnie pisałem o tym, że Thunderbolt jest wyprowadzeniem „na zewnątrz” najważniejszej obecnie magistrali komputera, czyli PCIe. Problem dotyczy na ogół możliwości magistrali PCI. Urządzenia do niej wpięte mogą, a często muszą mieć dostęp do pamięci i to bezpośredni, bez nadzoru procesora. Tak musi być i niewiele na to poradzimy.
Problem pojawia się, gdy urządzenie PCI może być dowolnie podłączane. Większość komponentów używających PCI jest wewnątrz komputera. W laptopach są często przylutowane. Nawet karty PCIe w komputerach stacjonarnych wymagają pewnego zachodu przy podmianie. Inaczej jest z Thunderbolt. Tu bardzo łatwo możemy podłączyć urządzenie, które może wykorzystać zalety Thunderbolt w niecnych celach.
Problem został opisany przez lightbluetouchpaper.org. Urządzenia podpięte do PCIe mają dostęp bezpośredni dostęp do pamięci (DMA). W przypadku Thunderbolt jest on nadzorowany przez Input-Output Memory Management Unit (IOMMU). Ma to zapewnić dostęp do obszarów pamięci, które są dozwolone wyłącznie dla danego urządzenia. Jednak z IOMMU w standardzie korzysta jedynie macOS, ale i to daje się obejść.
Badacze z użyciem programowego środowiska do emulacji urządzeń Thunderbolt stworzyli fałszywą kartę sieciową. Niestety na macOS, choć jest on odporny na wiele zagrożeń związanych z Thunderclap, na które są podatne inne systemy, udało się uruchomić program na prawach administratora. Dodatkowo jedno urządzenie Thunderbolt mogło odczytywać dane przeznaczone dla innych.
Po prostu ostrożnie. Nie podpinajmy do komputera byle jakich urządzeń Thunderbolt od nieznanych dostawców.
Podatne są wszystkie komputery z Thunderbolt, nie tylko te z Thunderbolt 3 w USB-C. Z obecnej linii komputerów Apple, jedynie MacBook 12″ jest odporny na to zagrożenie, a to z racji braku obsługi Thunderbolt w USB-C.
Zdjęcie tytułowe pochodzi z ifixit.com
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.