^

iPad Weekly #11 – bezpieczeństwo i zabawa

Mateusz Pełka

27 lutego 2019

Tym razem zdecydowałem się napisać to zestawienie na iPadzie – tymi słowami zaczynał się poprzedni wpis. Niestety nie udało mi się. W tym tygodniu się nie poddałem. Wygrałem ze wszystkim i tak oto widzicie pierwszy wpis w pełni napisany na urządzeniu z nadgryzionym jabłkiem. Zaczynajmy.

1Password

Aplikacja 1Password jest bardzo znana. Jednak nie sposób ominąć tak ważnej kwestii jak bezpieczeństwo w sieci. W ogromnym skrócie – pozwala na zapisywanie, synchronizację i generowanie mocnych haseł. Działa na systemach macOS, iOS i watchOS. Należy pamiętać bardzo ważne zasady, które w internecie są podstawą a jednak wiele osób nie stosuje ich na codzień. Hasło do każdej witryny powinno być unikalne i mieć minimalnie osiem znaków. Dodatkowo powinno zawierać małe i duże litery, cyfry, znaki specjalne i nie może być słowem do odnalezienia w słownikach. Hasło typu „k0ch4mAn1ę” jest słabe, ponieważ mimo zastąpienia liter znakami podobnymi to i tak nadal jest łatwie do złamania i obejmuje najprostsze tablice tęczowe (stosowane w atakach typu brute-force). 1Password pozwala na wygenerowanie skomplikowanych i dobry haseł, których złamanie nie jest opłacalne potencjalnemu crackerowi. Aplikacja darmowa (subskrypcja) – App Store

Assemblr – Make 3D, Show in AR

Po poważnym wstępie przyszedł czas na chwilę rozrywki. Assemblr służy do dzielenia się stworzonymi modelami 3D. Każdy może dodawać swoje dzieła, które następnie inni mogą obejrzeć z bliska, skomentować czy wykorzystać do pokazania znajomym czym jest VR i jak to wygląda. Jeszcze wielu rzeczy nie poznałem, ale podoba mi się efekt rozpadania obiektu na części. Aplikacja darmowa – App Store

Philips Hue

Philips Hue to ogromny zestaw żarówek, taśm LED, czujników ruchu i innych urządzeń używanych do budowy systemów inteligentnego domu. Aplikacja nie jest w stanie funkcjonować bez mostka Hue, który łączy urządzenia i pozwala nimi sterować. Koszt podstawowego zestawu waha się w okolicach 200-300 zł, ale warto zapoznać się z tematem, ponieważ automatyka codziennych zadań, zdalne sterowanie czy tryb rozgrywki potrafią mile zaskoczyć. Dzięki aplikacji utworzymy również pokoje, które są zbiorami urządzeń znajdujących się w jednym pomieszczeniu. Philips Hue współpracuje z systemową aplikacją Dom umożliwiając zarządzanie urządzeniami za pomocą Siri.

Aplikacja darmowa – App Store  

Podsumowanie

To tyle na dzisiaj. Muszę przyznać, że z każdym wpisem coraz trudniej odnajduję kolejne pozycje. Jednak za tydzień postaram się aby nie zabrakło ciekawych pozycji. Bądźcie gotowi o stałej porze – już w środę o 11:00. Mam nadzieję, że któraś pozycja przypadnie wam do gustu. Do zobaczenia!

Mateusz Pełka

Z lenistwa i powołania programista, z zamiłowania UX/UI designer, z nudów fan produktywności i optymalizacji pracy, z pragnienia rozwoju aktywny członek lokalnej grupy programistycznej, pasjonat inteligentnych rozwiązań.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy