Select Page

Apple Pay rozwija się błyskawicznie, ale nie w USA

Apple Pay rozwija się błyskawicznie, ale nie w USA

  • 1
  • 27.02.2019
Jaromir Kopp

O wygodzie płacenia za pomocą Apple Pay nie muszę chyba nikomu przypominać. Każdy, kto podpiął kartę do swojego urządzenia Apple, mi przytaknie. Podobnego zdania jest najprawdopodobniej jeszcze ponad 300 milionów osób.

Usługa Apple Pay aktywna na 383 milionów urządzeń

Takie wyliczenia podał Loup Ventures. Wg tej firmy usługę Apple Pay aktywowało w swoich iPhone’ach 43% ich posiadaczy. Są to dane z grudnia 2018 roku. Warto wspomnieć, że na koniec września 2018 Apple Pay było aktywne tylko w 36% urządzeń. To bardzo znaczący wzrost, a tendencja się utrzymuje.

Warto również zauważyć, że USA wypada bardzo blado na tle reszty świata. Tylko 12% urządzeń z Apple Pay jest na terenie USA. W zasadzie nie powinno to dziwić. System płatności zbliżeniowych w Ameryce jest słabo rozwinięty, a co gorsza mocno podzielony. W Polsce i większości krajów wystarczy, że bank lub instytucja wydająca karty dogada się z Apple, a już można używać Apple Pay w zdecydowanej większości terminali zbliżeniowych. W USA na przyjmowanie płatności za pomocą AP wyrazić zgodę muszą jeszcze sieci sklepów i operatorzy. Często oferują oni własne systemy płatności mobilnych i bronią swojego ogródka jak pies ogrodnika warzyw.

Dla Apple płatności to bardzo ważna dziedzina usług. W przeciwieństwie do Google nie oferuje swojej usługi za darmo. Banki muszą zrezygnować z kawałeczka dochodu pochodzącego z operacji kartami. Jednak jak wiemy z wypowiedzi przedstawicieli banków, w zasadzie nie ma wśród nich niezadowolonych.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Komentarz

  1. Paweł Nyczaj

    Na tym przykładzie widać, że system płatności, który powstał w USA szybciej rozwija się na innych rynkach. W USA jest oczywiście najwięcej wydawców kart oferujących Apple Pay

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przegląd wakacyjny

Poradnik do macOS

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!