^

MindNode 5 – najlepsza mapa myśli na macOS

Przemysław Marczyński

3 lutego 2019

Potraficie funkcjonować bez planowania? Ja muszę wszystko skrupulatnie spisywać żeby skutecznie działać. Notatki, aplikacje do zarządzania czasem, przypomnienia to już narzędzia, bez których trudno wyobrazić sobie dzień pracy. Do przygotowania prawdziwej burzy mózgów warto sięgnąć po program pokroju „mapa myśli”. Piąta wersji MindNode kolejny raz udowadnia, że wśród aplikacji tego typu wciąż jest liderem.

Szybkie zapiski

mindnide-quick

Doskonałe pomysły rodzą się w najmniej oczekiwanym momencie. Z nową odsłoną MindNode możemy mapę myśli tworzyć jednym kliknięciem w ikonę ulokowaną na belce systemowej. Z tego miejsca możemy tworzyć praktycznie całą strukturę myśli poprzez wiązanie ze sobą pomysłów, dodawanie do nich notatek oraz zadań. Do tej pory, gdy tworzyłem mapę myśli, musiałem na chwilę oderwać się od wszystkich innych rzeczy. Zastanowić się, co z czym powiązać. Podręczne menu wprost z belki systemowej pozwala mi na wygodny i – co najważniejsze – szybki sposób tworzenia notatek.

Wygodny dostęp do narzędzi

mindnide1

Kiedy pierwszy raz uruchamiałem starszą wersję aplikacji MindNode, miałem wrażenie, że program jest bardzo ubogi. Autorzy ukryli większość funkcji, uniemożliwiając nam szybkie dotarcie do pełnych możliwości programu, co mogło być frustrujące. Piąta wersja MindNode zmienia ten stan rzeczy. Jest to ukłon w stronę nowych użytkowników, którzy czasem szukali sposobu dodania węzłów do tworzonych zadań lub opcji dodawania zdjęć i notatek. Razem z aktualizacją wszystkie najważniejsze funkcje dostępne są za jednym kliknięciem na belce narzędzi MindNode.

Mamy kontrolę nad wszystkim

Aplikacja wnosi na każdym kroku zmiany. Od tych subtelnych, gdzie klawiszami mogę przenosić wpisy (Nody), po ważniejsze aktualizacje, jak sposób wyświetlania preferencji projektów. I tutaj wydarzyła się rewolucja w sposobie obsługi programu. Równocześnie po lewej stronie mamy dostęp do całej listy spisanych „myśli” (widok Outline), a po prawej dostęp do ustawień każdego z elementów (menu Inspektora). Zmiana niby niewielka, ale bezapelacyjnie poprawia komfort pracy i przyspiesza pracę nad dokumentami.

Fantastyczna wersja na iOS

mindnode-ipad

To, co otrzymaliśmy od programistów z IdeasOnCanvas w wersji na urządzenia mobilne, jest esencją pracy na iOS. Fantastyczny wygląd interfejsu, wsparcie dla aplikacji Pliki pozwalającej pobierać dane z praktycznie każdej cyfrowej chmury. Do tego wsparcie dla Widgetów oraz 3D Touch dopełniają zmian w obsłudze aplikacji. Gdybym miał porównywać pracę na iPadzie do obsługi aplikacji na macOS, to powiem szczerze… nie czuję tu żadnych ograniczeń. Dynamiczne menu po prawej zmienia swoją zawartość zależnie od wybranego elementu projektu. Podgląd Outline daje swobodę nawigacji po elementach projektu, a możliwość ukrycia wszystkich okien i pozostawienie jedynie mapy naszych pomysłów pozwoli na spokojne przemyślenia nad rozwojem projektu.

MindNode towarzyszy mi od kilku lat. Jest doskonałym powiernikiem myśli i przede wszystkim wspiera mnie w rozplanowywaniu wszystkich działań. Rozkłada na czynniki pierwsze moje pomysły i naświetla cały proces twórczy. W całym chaosie myśli warto mieć narzędzie, które będzie w stanie ułożyć je w spójną całość. MindNode doskonale sprawdza się w takiej roli, a nowa wersja programu jest jeszcze lepszym narzędziem niż kiedykolwiek.

Nazwa aplikacji: MindNode 5
Witryna: mindnode.com
Cena: 69,99 zł
Ocena: 4,5/5

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Drogo

    Hmmm, cena 190zł + 70zł za iOS. To już nie tak mało.

    Szczególnie, że nie wiem jak to wliczać w koszty działalności. Niby można do faktury dodać NIP ale VAT cały czas jest doliczony – a przy zakupach zagranicznych powinien być zerowy.