^
Problem z grupowym FaceTime

Problem z grupowym FaceTime

Jaromir Kopp

29 stycznia 2019

Jak już pewnie wiecie, w grupowym Face Time znaleziono pewien niesympatyczny błąd. Jako tymczasowy środek zaradczy, Apple zastosowało dość radykalne środki.

Transmisja włącza się zbyt wcześnie

Problem pojawiał się, gdy do rozmowy FaceTime próbowaliśmy dołączyć kolejną osobę. Okazało się, że już po wywołaniu rozmówcy, gdy połączenie zostało nawiązane, ale jeszcze zanim wywoływany zdecydował o dołączeniu do rozmowy lub odrzuceniu połączenia, mikrofon i czasem kamera w jego urządzeniu były włączane wraz z transmisją danych. Trwało to do momentu odrzucenia połączenia lub do osiągnięcia limitu czasu, jaki mamy na podjęcie tej decyzji.

W pewnych sytuacjach dawało to możliwość podsłuchania co się dzieje u rozmówcy, przynajmniej chwilowo. Trochę gorzej sytuacja wyglądała, gdy odbiorca był z dala od swoich urządzeń i nie odbierał połączenia.

Co robić?

W zasadzie nic… Apple zrobił to za nas i to w bardzo radykalny sposób. Po prostu wyłączył możliwość nawiązywania połączeń grupowych FaceTime do czasu naprawienia błędu.

Odpowiednia łatka na iOS, bo tylko jego dotyczy ten błąd, ma się pojawić w tym tygodniu.

Podobnie radykalnie był kiedyś rozwiązany problem z zaproszeniami do HomeKit. Gdy okazało się, że może to powodować sporadycznie możliwość przejęcia kontroli nad HomeKit, Apple wyłączył możliwość zapraszania do wspólnego sterowania domem, aż do czasu naprawienia sytuacji.

Teraz również pozostaje nam czekać na poprawienie obsługi FaceTime w systemie. Może tymczasowa metoda jest brutalna, ale skuteczna. Jednak jeżeli do czasu ostatecznego załatania błędu straciliście zaufanie do FaceTime, możecie usługę wyłączyć całkiem w Ustawieniach > FaceTime.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. oammm

  Apple od ponad tygodnia wiedziało o błędzie. Dopiero jak sprawa zaczęła śmierdzieć w mediach to postanowili działać. Słabo to świadczy o firmie. No ale obecnie skupiają się jedynie na marży, a cierpi jakość softu i sprzętu.

  • Jaromir Kopp

   Przesadzasz. Gdyby nie tak dobry i wydajny iOS 12, to nie mialiby takich problemów ze spadkiem sprzedaży iPhone’ów.

 2. Anetta z Modny Blog

  Coraz częściej można przeczytać o Facetime i własnie o grupowym zadzwonieniu by podsłuchać czyjś telefon. Zastanawia mnie jedynie jak szybko naprawią ten błąd i czy znowu coś się nie „wykrzaczy”.

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Apple wyłącza Walkie Talkie w Apple Watch - Mój Mac - […] problem związany z nieautoryzowanym „podsłuchiwaniem” występował nie tak dawno w grupowych połączeniach FaceTime. Pojawiał się również w bardzo specyficznych…