Najnowszy raport Apple dotyczący udziału różnych wersji iOS opublikowany na stronach dla deweloperów pokazuje, że iOS 12 radzi sobie znacznie lepiej niż Apple jako całość.

75, a nawet 78%!

Raport dotyczy rekordowego dnia w App Store, czyli 1 stycznia. Dane pochodzą z urządzeń, które właśnie w Nowy Rok „odwiedziły” sklep z aplikacjami. Apple tradycyjnie podaje dwa wykresy. Jeden dotyczy wszystkich urządzeń, a drugi modeli wprowadzonych w ciągu ostatnich 4 lat.

W statystykach dotyczących wszystkich urządzeń iOS 12 uzyskał 75%, iOS 11 nadal zamęcza 17% z nich, a 8% to starsze systemy. Warto zaznaczyć, że iOS 11 rok temu został zainstalowany na ledwie 65% urządzeń. Zresztą nie ma się co dziwić. Przypomnę, że rok temu szalała afera związana ze spowalnianiem systemu z powodu kiepskiego stanu baterii, a iOS 11 nie mógł pochwalić się zbytnio optymalizacją.

W zestawieniu modeli nie starszych niż 4 lata, iOS 12 radzi sobie jeszcze lepiej. Jest zainstalowany na 78% urządzeń. iOS 11 również na 17%.

Z raportu można wyciągnąć dwa nioski.

Nadal spora grupa użytkowników kurczowo trzyma się niesławnego iOS 11. Być może część z nich jest w jakiś sposób przymuszona, np. aplikacjami, które nie działają na 12 lub ograniczeniami związanymi z firmowym sprzętem. Jednak to nie może być zbyt wielka grupa. Resztę należy edukować i uświadomić im zalety iOS 12 zwłaszcza względem iOS 11.

Drugi wniosek to długi okres zdatności do użycia urządzeń z iOS. Właśnie na tę „wadę” iPhone’ów skarżył się Cook w liście do inwestorów. Oby tylko nie zaczęli przy tym majstrować!

Pierwsze znaki iOS 13

Mac Rumors pochwalił się, że jego serwis odwiedziło już kilka urządzeń z zainstalowanym iOS 13. W zasadzie nie powinno to dziwić znów z dwóch powodów.

Nawet jeżeli do WWDC mamy jeszcze pół roku, a do premiery iOS 13 przynajmniej 9 miesięcy, to prace nad nim muszą już trwać.

Drugi powód to możliwość lekkiego odwrócenia uwagi od „problemów finansowych” Apple. Firma potrafi utrzymać w ryzach pracowników i raczej odwiedziny popularnego serwisu z urządzeń mających na pokładzie iOS 13, to kontrolowana „wpadka”.


Raport Apple można zobaczyć na stronie dla deweloperów.


Może Cię zainteresować: