^
Problemy patentowe

Huawei ma większe… problemy z patentami

Jaromir Kopp

4 stycznia 2019

Być może już słyszeliście, że Apple z powodu sporu patentowego z Qualcomm musiało wycofać ze sprzedaży w Niemczech iPhone’y 7 i 8 oraz ich wersje z plusami. Pustka na obrazku tytułowym świadczy, że firma zastosowało się do wyroku. Jednak Huawei, o którym to ostatnio jest również głośno z wielu powodów, ma u Niemców większe problemy.

Huawei – wróg publiczny i szpieg, który używa iPhone’ów

Zacznijmy od końca. Na oficjalnym profilu TT Huawei pojawiły się życzenia noworoczne wysłane z… tak, zgadliście, z iPhone’a. To spora wpadka, ale jeżeli połączy się ją z bojkotem i zakazem używania iPhone’ów w coraz większej ilości chińskich firm i instytucji, w tym oczywiście Huawei, to jeszcze bardziej staje się dotkliwa.

Niechęć do Apple wynika między innymi z wojny handlowej USA–Chiny i coraz powszechniejszej rezygnacji z telekomunikacyjnego sprzętu Huawei oraz ZTE z powodu obaw o szpiegostwo na rzecz rządu Chin. Do tego doszło aresztowanie jednej z szefowych firmy w Kanadzie, które miało związek z naruszeniem międzynarodowego embarga. A to nie koniec problemów tego chińskiego telekomunikacyjnego giganta.

Seek and destroy

Tak można podsumować wyrok sądu w Düsseldorfie. W jego rezultacie Huawei i ZTE muszą zaprzestać oferowania w Niemczech urządzeń zgodnych z AVC / H.264, takich jak smartfony i tablety, które wykorzystują naruszone patenty należące do MPEG LA. Ponadto wszystkie takie produkty będące w magazynach lub w posiadaniu osób trzecich muszą zostać wycofane i zniszczone. Smutne prawda?

Wiele wskazuje na to, że 2019 rok będzie obfitował w różne konflikty oby tylko patentowo-handlowe i nie będzie łatwy, o czym przekonali się już akcjonariusze i szefostwo Apple.

Źródło: Patently Apple

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Na

    Hahaha smutno to wygląda ten screen. Biedne Apple. Tak wojowali patentami że karma wróciła;-)