^
EKG w Apple Watch s4

watchOS 5.1.2 wprowadzi EKG

Jaromir Kopp

29 listopada 2018

Jedną z najciekawszych funkcji Apple Watch s4 zapowiedzianych podczas prezentacji, jest możliwość wykonywania elektrokardiogramów. Jednak z racji wagi danych, które może taki pomiar dostarczyć, Apple podeszło do sprawy poważnie i chce, aby funkcja uzyskała stosowne aprobaty instytucji, które zajmują się dopuszczaniem urządzeń medycznych.

EKG tylko dla wybranych

Wybraniec nie dość, że musi mieć najnowszy zegarek Apple, to dodatkowo powinien być „Amerykaninem”. Jeżeli te dwa warunki zostaną spełnione, to wraz z aktualizacją do watchOS 5.1.2 powinien w końcu otrzymać możliwość pomiaru swojego EKG.
Należy pamiętać, że pomiar EKG za pomocą Apple Watch jest mocno uproszczony. Bazuje on na obwodzie, który tworzą ramiona użytkownika. Od nadgarstka ręki, na której noszony jest zegarek, po koniec palca drugiej ręki, który należy podczas pomiaru, przyłożyć do koronki zegarka. Już na początku XX wieku stosowano pomiar za pomocą 3 elektrod. Nie zmienia to faktu, że nawet takie uproszczone dane mogą pomagać we wczesnym rozpoznaniu wielu nieprawidłowości.

Co z resztą? Czy w Polsce też zadziała?

Nowy system watchOS 5.1.2 jest już testowany przez deweloperów. Jednak Apple nie prowadzi publicznych testów systemów zegarkowych, bo w razie problemów użytkownik samodzielnie nie będzie w stanie wgrać innej wersji watchOS lub odblokować Apple Watch.
Najnowszy system powinien zostać udostępniony w ciągu kilku tygodni. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, Apple nie powinien blokować zbyt mocno używania EKG poza USA. Jest duża szansa, że aby w Polsce przetestować, jak to działa wystarczy zmiana regionu w zegarku i prawdopodobnie w iPhone na US. Grozi to przestawieniem systemu miar z metrycznego na imperialny. W gorszym wariancie, jeżeli aplikacja EKG nie będzie częścią systemu, a pojawi się w App Store, może być wymagane posiadanie amerykańskiego Apple ID, co przy pewnym samozaparciu też da się załatwić.
Źródło: Apple Insider

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Nikodem

  Fajnie. Pozwoli szybko wykryć zawały, gdy Apple przekroczy kolejną barierę prezentując iPhone XIS Maxxx za 10 000 zł 😉

  • Jaromir Kopp

   Albo pokaże, czy stan Twojego zdrowia pozwala na pozbycie się nerki. To jest dobry plan!

 2. mkmk

  ..a jednak jeszcze inaczej: nie wystarczy zmiana ID ani regionu, potrzebny numer seryjny zegarka zakupionego w US..