^
Cloudflare DNS 1.1.1.1

Cloudflare udostępnił aplikację 1.1.1.1: Faster Internet

Jaromir Kopp

12 listopada 2018

Cloudflare to amerykańska firma oferująca usługi dostarczania treści oraz DNS. Działa od 2009 roku, a z jaj oferty wg Wikipedii korzysta między innymi rząd Turcji oraz zespół Metallica.

DNS 1.1.1.1

Firma znana jest nie tylko z własnych systemów dostarczania treści oraz serwerów DSN. Zasłynęła również z usług chroniących przed atakami i zwiększających bezpieczeństwo. Jednym z przykładów jest obrona firmy SpamHaus przed atakiem DDoS przekraczającym 300 Gbit/s, którą Cloudflare może się pochwalić. Firma oferuje również swoim klientom wg wielu pomiarów i statystyk, najszybszą powszechną usługę DNS na świecie.
Pierwszego kwietnia, czyli w rocznicę utworzenia firmy Apple, Cloudflare udostępniła darmową usługę DNS dla wszystkich. Jest ona dostępna pod adresami: 1.1.1.1 oraz 1.0.0.1, a w adresacji IPv6 pod 2606:4700:4700::1111 i 2606:4700:4700::1001.
Usługa DNS 1.1.1.1 jest reklamowana hasłem „privacy-first”. Cloudflare zapewnia i potwierdzają to niezależnie wykonywane audyty, że nie zapisuje żadnych adresów IP odpytujących o domeny oraz nie zbiera danych, które mogłaby, jak niestety często inni usługodawcy, odsprzedawać lub używać do profilowania.

Nigdy nie rejestrujemy Twojego adresu IP (tak jak inne firmy identyfikują Cię). I nie mówimy tego tak sobie. Zaprosiliśmy KPMG [międzynarodowa sieć firm audytorsko-doradczych przyp. red.] do corocznego audytu naszych systemów, aby upewnić się i Was, że robimy to, co mówimy.

Wg wielu osób, prywatność to nie jedyna zaleta. DNS 1.1.1.1 jest w wielu lokalizacjach wyjątkowo szybki, co znacznie przyśpiesza serfowanie po internecie.
Każdy może te adresy DNS wpisać w ustawieniach swoich komputerów i urządzeń. Jednak jest teraz prostsza metoda.

1.1.1.1: Faster Internet

W rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę 11.11 Cloudflare udostępniło darmową aplikację na iOS, która zrobi to za nas. W programie jest tylko jeden włącznik. Pstryk i uruchamiamy DNS 1.1.1.1 pstryk i wyłączmy.
Program instaluje profil VPN i to właśnie za pomocą VPN realizowane są połączenia z DNS. Reszta ruchu idzie normalną drogą.
Cloudflare aplikacja DNS 1.1.1.1
Aplikację 1.1.1.1: Faster Internet można pobrać z App Store.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Piotr

    Ciekawe jak się ma do tego bankowość elektroniczna?

  2. Dawid

    Vpn się sam wyłacza z czasem. Jakieś sugestie, jak temu zaradzić?