^
Mac mini main board iFixit

Mac mini rozebrany przez iFixit

Jaromir Kopp

10 listopada 2018

Nie trzeba było długo czekać na to, aż iFixit rozbierze nowego Mac mini. Akurat ja ten „Striptiz” czekałem najbardziej, bo właśni mini mocniej mnie pociąga niż MacBook Air, którego nowe wcielenie bardzo szanuję, ale jednak nie oferuje on tak zauważalnego przyrostu wydajności, jak Mac mini.

Wymiana pamięci RAM w kilku krokach.

Jak na współczesne komputery Apple, to należy się już cieszyć, że wymiana jest możliwa i nie wymaga tak karkołomnych i niebezpiecznych operacji jak odklejanie i przyklejanie ekranu (iMac Pro). Do tego operacja nie jest specjalnie trudna. Wymaga 3 rodzajów wkrętaków i jak wszystkie operacje na bardzo zaawansowanej elektronice, sporo ostrożności i uwagi. Należy pamiętać choćby o „odelektryzowaniu się”.
Szczegóły operacji znajdziecie we wpisie iFixit.
Mac mini RAM slots iFixit

Jeszcze głębiej

Oczywiście iFixit nie mógł poprzestać na dogrzebaniu się do samego RAM. Rozebrał Mac mini do końca. Niestety poza RAM nie ma w nim elementów, których zamiana ucieszyłaby użytkownika. Procesor i dysk, jak już było wiadome, są przylutowane. Inne części, jak zasilacz, głośnik i moduł łączności dają się samodzielnie wymienić, ale to (oby się nie przydało) w razie awarii.
Niestety również sami nie możemy zmienić Ethernetu z 1 na 10 Gigabit. Też jest zalutowany.
Z innych informacji wartych odnotowania, to kontrolery Thunderbolt. Apple uczciwie zastosowało dwa podwójne układy, czyli każdy z czterech portów może pracować z pełną prędkością.
Mac mini dostał wysoką ocenę (jak na Apple) naprawialności. Aż 6 punktów w skali do 10. Z dostępnych komputerów lepiej wypada tylko wiekowy Mac Pro „kubeł”.
Żródło i zdjęcia: iFixit

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy