^
Zapowiedź modułowego Mac Pro podczas konferencji?

Zapowiedź modułowego Maca Pro podczas konferencji?

Jaromir Kopp

22 października 2018

O tym, co służy do tworzenia wg Apple, dowiemy się już za 8 dni. Czy Apple uzna za kreatywne narzędzie tylko ołówek i tabliczkę? A może tanie MacBooki z czym, jako 5-letni użytkownik MacBook Air i7 się zgodzę? Czy jednak zobaczymy też coś bardziej „pro”? W końcu hasło konferencji brzmi: „tworzeniu jest więcej”.

Mac mini w wersji Pro?

Jeszcze w wakacje pojawiły się plotki o tym, że Apple nie tylko nie porzuci Mac mini, ale w końcu po 4 latach go odświeży. Dodatkowo ma on się odrodzić pod postacią urządzenia bardziej „pro” o większych możliwościach konfiguracji, a być może i rozbudowy.
To by była wspaniała wiadomość. Nie każdy użytkownik pro szuka komputera stacjonarnego z monitorem, takim, jaki chce dla niego Apple. Mam na myśli oczywiście iMaki. Są dziedziny, gdzie monitor schodzi na dalszy plan i nie ma sensu za niego przepłacać. Właśnie dla użytkowników, którzy nie zajmują się grafiką, a np. obliczeniami, kompilacją, czy nawet renderingiem, silny Mac mini byłby idealny.

Mac Pro?

Nie spodziewałbym się, że Apple pokaże nam nowy komputer gotowy do sprzedaży. Jednak Wiemy już, że za czasów Cooka, Apple pozwala sobie na zapowiedzi produktów. Tak było z iMac Pro, HomePod, a w zasadzie nawet Apple Watch. Od informacji o tym, że Apple pracuje nad następcą „kubła”, mija już półtora roku. Phill Schiller 4 kwietnia 2017 podczas wywiadu zapowiedział, że prace trwają, ale jeszcze długa droga do gotowego produktu zapowiadanego na 2019 rok.
Jak wydedukował serwis architosh.com, nadchodząca konferencja jest idealnym momentem, aby pokazać, co Apple szykuje na początek 2019 roku w dziedzinie Pro. Wiadomo, że użytkownicy tego segmentu nie kupują masowo komputerów na prezenty choinkowe. Informacja o nowym komputerze nie wpłynie na sprzedaż tańszych komputerów, których premiery się spodziewamy za tydzień.

Jaki będziesz Macu Pro?

To bardzo interesujące. Komputer ma być „modułowy” i pozwalać na dość swobodny dobór konfiguracji i wyposażenia. Powrót do sprawdzonej, chwalonej i bardzo pojemnej obudowy znanej z PowerMac G5 i Mac Pro raczej nie jest możliwy. Zresztą nie zająłby projektantom kilku lat pracy. To z pewnością będzie coś nowego.
Czy Apple przesadzi z wizjonerstwem, czy może zrobi przykrą niespodziankę w postaci klocków własnej produkcji, z których to tylko da się wybierać? A może jednak zatoczy „koło projektowe” i po latach wróci do sprawdzonej obudowy z odchylanym bokiem i dostępem do procesora, kart i wielu kieszeni na napędy?
Grafika: architosh.com

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy