^
Aplikacje od Google'a przestaną być darmowe w Europie. Nas to nie dotyczy

Aplikacje od Google’a przestaną być darmowe

Jaromir Kopp

18 października 2018

Być może pamiętacie, że Google został niedawno obciążony przez Komisję Europejską srogą karą w wysokości 4,34 miliarda € za naruszenie europejskich przepisów antymonopolowych. Pociągnęło to za sobą spore konsekwencje dla producentów smartfonów z Androidem i być może użytkowników. Aplikacje od Google’a przestaną być darmowe.

Chrome, Search, Gmail, Drive, Maps, Translate, YouTube oraz Play Store będą płatne.

Google ogłosiło, że zamierza zacząć pobierać opłaty za wymienione aplikacje. Opłaty będą pobierane od producentów, którzy będą chcieli oferować te programy preinstalowane w smatfonach sprzedawanych na terenie Europy.

Domyślacie się, że najważniejszą z tych aplikacji jest Play Store. Obecnie Google wymagał od producentów, aby sprzedawali swoje urządzenia z niemodyfikowanymi, zatwierdzonymi wersjami Androida. Jeżeli ten warunek był spełniony, mogli oni za darmo dołączać Play Store jako preinstalowaną aplikację wraz z pozostałymi z tego zestawu.

Teraz Google będzie dopuszczał instalację Play Store nawet na zmodyfikowanych systemach oczywiście po uiszczeniu opłaty licencyjnej. Pozwoli również na pominięcie instalacji obligatoryjnej do tej pory wyszukiwarki. Wszystkie wymienione programy będą dostępne w jednym pakiecie łącznie. Dla reszty świata zasady się nie zmieniają.

Ciekawe, czy i jaki wpływ będzie ten wymuszony przez Komisję Europejską krok, miał na ceny i ofertę androfonów na terenie Unii. Czy producenci skorzystają z większej swobody? Czy będą zmuszeni do (pewnie minimalnego) podniesienia cen? Czy zaczną szukać alternatyw?

Źródło: zdnet.com

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy