^

Luka bezpieczeństwa w macOS Mojave.

Tomasz Wołkowski

26 września 2018

W poniedziałek Apple wydał swój najnowszy system macOS Mojave. Wielu zadawało i nadal zadaje sobie pytanie, czy już mam instalować nowy system? Czy ten system jest bezpieczny? Wiadomo, że pierwsze dni każdego systemu pomimo miesięcy testowania bet, są dniami na wyszukanie błędów w masowym użyciu. Błędy są irytujące, ale najgorsze jest, gdy błędy te mają wpływ na bezpieczeństwo użytkownika. Niestety pojawiła się luka bezpieczeństwa w macOS Mojave.

Luka bezpieczeństwa w macOS Mojave.

Od dwóch dni wszyscy użytkownicy mogą korzystać z najnowszego systemu macOS Mojave. Niestety już napływają zgłoszenia o potencjalnej luce bezpieczeństwa. Luka, o której mowa, została odkryta przez Patricka Wardle, który już wcześniej znajdował luki bezpieczeństwa w wielu systemach Apple. Wg niego, Mojave daje możliwość łatwego obejścia mechanizmów bezpieczeństwa ograniczającego dostęp do danych użytkownika. Przez to aplikacja może otrzymać dostęp do prywatnych informacji bez pytania o zgodę. Patrick Wardle odkrył, że może otrzymać dostęp do danych kontaktowych z aplikacji Kontakty, używając nie przewidzianej do tego aplikacji. Twierdzi on również, że ta luka powstała w wyniku nieszczęśliwego przypadku. Apple wprowadził wraz z macOS Mojave nowe funkcjonalności, które powinny lepiej chronić sferę prywatną swoich użytkowników. Właśnie rodzaj implementacji tych funkcjonalności otworzyło drogę dla omawianej luki. Wardle zaznacza, że nie wszystkie funkcje „sfery prywatnej” można w ten sposób obejść. Przykładowo komponenty hardwarowe jak np kamera FaceTime nie wykazują podatności na tą lukę.
Tutaj możemy zobaczyć w jaki sposób Patrick Wardle dotarł do danych kontaktowych.
 

 

Co dalej z luką bezpieczeństwa?

Dane techniczne Wardle udostępni w listopadzie. Apple ma więc sporo czasu, aby lukę tą załatać. Wiadomym jest przy każdym nowym systemie, że pierwszy miesiąc to czas na pokazanie co jest nie tak. Jednak, jeśli słyszę o lukach bezpieczeństwa, to dostaję gęsiej skórki i mam nadzieję, że naprawdę problem zostanie bardzo szybko rozwiązany.
Źródło: maclife

Tomasz Wołkowski

Nazywam się Tomasz Wołkowski i od 2006 r. korzystam z rozwiązań firmy Apple, kiedy to kupiłem MacBooka White 13" , był to pierwszy komputer od Apple z procesorem Intela. Od tamtego czasu korzystam tylko z rozwiązań Apple. Teraz prowadzę swoją firmę, ale w dalszym ciągu znajduję czas na to, żeby śledzić wydarzenia, dotyczące firmy z Cupertino.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Dzi

  Przecież na stronie jest wyraźnie napisane że system od Apple jest najlepszy i najbezpieczniejszy. Po co ludziom mieszać w głowach takimi newsami w pierwszym tygodniu od premiery? Źli ludzie będą się tylko czepiać że jest inaczej.

 2. ARJ

  Szkoda tylko, że zniknęło szyfrowanie dysków USB 🙁

  • Jaromir Kopp

   Jak zniknęło? Ja mam zaszyfrowany.

 3. Tomasz Wołkowski

  „Po co ludziom mieszać w głowach takimi newsami w pierwszym tygodniu od premiery?”. – kompletnie nie rozumiem tego wpisu. Moj Mac Magazyn stara się być pismem obiektywnym i takim właśnie jest. Proszę nie mylić tego pisma z niektórymi innymi, które potrafią zatajać złe informacje o produktach Apple i podawać tylko te pozytywne. My staramy się pokazywać wszystkie strony produktów Apple. A to, że żaden system nie jest bezpieczny, to wie nawet 10 letnie dziecko, a źli ludzie są wszędzie. Dlatego to my musimy myśleć i analizować informacje, które otrzymujemy 😉 pozdrawiam

 4. Seba

  I wlasnie dlatego ludzie nie aktualizują systemów.