^
iOS 12.1 i watchOS 5.1 bardzo enigmatyczne bety z tropem do nowych iPadów

iOS 12.1 i watchOS 5.1 bardzo enigmatyczne bety z tropem do nowych iPadów

Jaromir Kopp

19 września 2018

Deweloperzy nie mają oddechu. Ledwo minął dzień od udostępnienia iOS 12 i watchOS 5, a już dostali do „zabawy” kolejną betę. Niestety z not do wydania, które im towarzyszą, wiele dowiedzieć się nie można. iOS 12.1 i watchOS 5.1 zdradzają swoje tajemnice dopiero w bezpośrednim starciu i to z kodem.

Powrót grupowych FaceTime!

„Back to the future”, czyli grupowe wideo rozmowy FaceTime. Dla tych, którzy używali iChata to nic nowego, w Mac OS X ta funkcja była dostępna kilka lat temu, niestety zaginęła wraz ze wprowadzeniem FaceTime. Teraz znów będzie można prowadzić wideo rozmowę nawet z 32 osobami. Grupowe rozmowy pojawiły się w becie iOS 12, ale w jej siódmym wcieleniu wyparowały. Oby nie było tak, jak z iMessages w iCloud. Ta funkcja znikała z finalnych wersji systemów przynajmniej trzy razy.

Wyraźne ślady nowych iPadów

W kodzie iOS 12.1 pojawiają się wzmianki o „iPad2018Fall”. To wyraźnie sugeruje, że niebawem czeka nas kolejna konferencja. Najprawdopodobniej już w październiku.
To jednak nie koniec poszlak sugerujących nadejście iPadów Pro z FaceID. Kod iOS 12.1 wskazuje na to, że Apple pracuje nad możliwością używania FaceID w poziomie. Jednak, ponieważ ta funkcja może wymagać innej budowy sensorów używanych przy FaceID, a jest ich całkiem sporo, nie należy się spodziewać pojawienia jej nawet w tegorocznych iPhone’ach. Wszystko wskazuje na to, że jest ona teraz dedykowana właśnie dla iPadów, z których bardzo często korzysta się w poziomie.

Synchronizacja Memoji

To również wydaje się ukłonem w stronę iPadów Pro 2018, a raczej ich użytkowników. Funkcja pozwoli na synchronizację Memoji stworzonych na różnych urządzeniach. Wygląda na to, że z Memoji przygotowanego na iPadzie Pro 2018 da się korzystać na iPhone’ach podpiętych do tego samego konta. Mam nadzieje, że również, jeżeli one same nie będą miały kamery TrueDepth.

watchOS 5.1 coś tam widać nowego

Nowy system na zegarki również ma wspierać grupowe połączenia FaceTime, oczywiście tylko dźwiękowo. Jednak jest rzecz, którą widać od razu. Są nią nowe opcje do tarcz „Kolory”.
Nowe opcje tarczy w watchOS 5.1

Xcode 10.1

To w nim jest najwięcej udokumentowanych przez Apple nowości. Jednak wszystkie tyczą się bezpośrednio programowania. Apple zrobił ułatwienia w graficznej edycji Auto Layoutu oraz dodał nowe możliwości do języka Swift, który stale jest rozwijany. Programiści lubiący nowości i ułatwienia będą zadowoleni.
To najpewniej nie wszystkie tajemnice skrywane przez bety. Jak dowiemy się czegoś nowego, damy znać!
Źródło: appleinsider.com

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy