^
Skróty Siri tylko dla iPhone'ów 6s i lepszych

Skróty Siri tylko dla iPhone’ów 6s i lepszych

Jaromir Kopp

9 września 2018

Skróty Siri to bardzo interesująca funkcja, nadchodzącego iOS 12. Jest ona dość wielowarstwowa i złożona, i choć nadal Siri nie rozumie po polsku, to może przydać się wszystkim, niezależnie od tego, czy władają odpowiednim językiem.

Skróty Siri co to takiego?

Jak już wspomniałem, to złożony zestaw funkcji, w skład których wchodzą „Sugestie Siri”, czyli analiza często powtarzanych przez użytkownika czynności i kojarzenie ich z miejscem i czasem w celu zasugerowania ich wykonania we właściwych okolicznościach. Dodatkowo mamy „Skróty Siri”, umożliwiające definiowanie czynności z własną nazwą – frazą, której wypowiedzenie do Siri, spowoduje jej uruchomienie.

Z tym wszystkim łączy się aplikacja Skróty, która powstała na bazie przejętej przez Apple Workflow. Wygląda na to, że nie będzie ona instalowana domyślnie w systemie, a jedynie dostępna w App Store. Obecnie mogą ją testować za pomocą TestFlight jedynie zarejestrowani deweloperzy. Program pozwala na tworzenie w bardzo prosty sposób skryptów, które automatycznie mogą wykonać szereg złożonych czynności i to z uwzględnieniem wielu warunków. Te skrypty również będzie można dodawać do Skrótów Siri.

Kurs Workflow, to Ci się przyda rownież w aplikacji Skróty.

Sugestie i skróty Siri nie dla iPhone 6, 6 Plus i 5s

Niestety z tego dobrodziejstwa iOS 12 nie skorzystają użytkownicy starszych iPhone’ów, choć są one zgodne z iOS 12, który tchnie w nie za sprawą znacznej optymalizacji, nowe życie.

Jednak aplikacja Skróty będzie dostępna dla wszystkich i to nawet gdy nie zainstalują jeszcze iOS 12. Będzie wymagać iPhone’ów 64-bitowych, czyli od 5s w górę (z wyłączeniem 5c).

Informacje o aplikacji Skróty

Skróty i sugestie Siri zapowiadają się interesująco, choć na razie nie potrafię jeszcze odkryć ich magii. Bardziej atrakcyjna wydaje mi się aplikacja Skróty. Jednak czas pokaże jak, to będzie się sprawdzać w finalnych wersjach i wraz z coraz większymi możliwościami usług powiązanych jak Mapy w naszym regionie.

Interesujący jest fakt, że Skróty w wersji Apple nie mają aplikacji na Apple Watch. Oryginalny Workflow miał taką i nadal jest ona dostępna. Wygląda na to, że w Apple wybrano formę wywoływania skryptów jedynie za pomocą Skrótów Siri. Trochę szkoda, bo Workflow pozwalał na Apple Watch podawać również parametry dla skryptów np. tekst do wyszukania w Muzyce.

Żródło: redmondpie.com

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. iris

    A po polsku kiedy? Widziałem Google Asystenta po polsku i wymiata 🙁