Wybierz Strona

Apple, TSMC i długo, długo nic, czyli technologia 7 nanometrów w praktyce

Apple, TSMC i długo, długo nic, czyli technologia 7 nanometrów w praktyce

 • 2
 • 05.09.2018
Jaromir Kopp

Czy jest się czym ekscytować? Fan technologi nie zada tego pytania, bo nie ma wątpliwości. Jednak zwykły użytkownik, którego niewiele interesuje, jak działa smartfon, najbardziej odczuje wymierne korzyści z nowej technologii wytwarzania układów. Dlaczego będą one na razie zarezerwowane tylko dla użytkowników sprzętu Apple? Bo technologia 7 nanometrów w praktyce, okazała się zbyt droga, czytaj trudna dla innych producentów.

O co chodzi z tymi nanometrami?

Cyfrowe układy scalone, składają się z ogromnej ilości elementów, głównie tranzystorów, które pełnią funkcję przełączników. Wspomniana odległość, czyli 14, 10, 7 nanometrów oznacza rozdzielczość, z jaką można budować elementy na płytkach, im większa, czyli odległość mniejsza, tym więcej tranzystorów i innych składników układu się zmieści na tej samej płytce.
Po co się tam męczyć? Z kilku powodów. Można zużyć mniej, bardzo drogich płytek krzemowych lub upchnąć więcej elementów. Mniejsze rozmiary i odległości umożliwiają obniżenie napięcia zasilania i co się z tym wiąże, zużycie energii. Mniejsze odległości mają też wpływ na możliwe taktowanie procesorów.
Zwróćcie uwagę, na różnicę w ilości tranzystorów pomiędzy układami A10 i A11. To aż MILIARD! 3,3 miliarda kontra 4,3 miliarda. To wszystko po to, by rozbudować możliwości procesorów, a programiści tworzący Facebooka mogli być bardziej leniwi i nie musieli optymalizować kodu lub po to, aby płynniej dodawać uszy i noski królicze do naszych twarzy na Snapie i Messengerze. Oczywiście również, by szybciej i dokładniej rozpoznawać zdjęcia, robić ostrzejsze fotki i mniej drgające filmy oraz sprawniej je montować i tworzyć piękniejsze prezentacje w Keynote. A! Na gry też ma to wpływ.
Dla porównania warto wiedzieć, że pierwszy procesor stosowany w Macach (Amigach i Atari ST), czyli Motorola M68000 zbudowany był z 68 000 tranzystorów (zbieżność z nazwą nieprzypadkowa). To 63 raza mniej niż w A11. Pierwszemu ARM 1 wystarczyło zaledwie 25 000 tranzystorów.

Tylko TSMC i tylko Apple

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku jedynymi urządzeniami z układami wykonanymi w technologii 7-nanometrowej, które będą powszechnie dostępne na rynku, zostaną iPhone’y i być może iPady. Użyte w nich procesory A12 będą wytwarzane przez TSMC w ich autorskiej technologii. Pomimo buńczucznych zapowiedzi, wszystkie liczące się na rynku firmy produkujące procesory zgodne z ARM przekładają w najlepszym wypadku na przyszły rok debiut rynkowych swoich układów 7-nm. Tak przynajmniej twierdzi digitimes.com. Oznacza to jedno: Apple znów ucieknie konkurencji, która i tak nie jest w stanie dorównać możliwością procesorów A. Tym razem, będzie to ucieczka „z nawiązką”, bo nie tylko dzięki lepszym, własnym rdzeniom i dodatkom w architekturze, ale i technologii produkcji.
Oj będzie się działo!
Fot. wikipedia.org

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

2 komentarze

 1. chiefer

  4,3 miliarda, o święci Pańscy!

  Odpowiedz
 2. Seb

  Autor zapomniał dodać, że debiut pierwszego układu w 7nm miał już miejsce tydzień temu, czyli dwa tygodnie przed Apple A12. Jest to układ Kirin 980 od Huaweia a premiera telefonu z tym procesorem jest już zapowiedziana na połowę października.
  A12 faktycznie zapowiada się nieźle, ale zapowiadany na koniec roku Snapdragon 855 ma niewiele mu ustępować w wydajności.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poradnik do macOS

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!