^

Jak mocno promieniuje twój iPhone

Jaromir Kopp

30 sierpnia 2018

Jeszcze w połowie XX wieku problem narażenia na działanie fal elektromagnetycznych dotyczył jedynie pracowników stacji nadawczych, radiooperatorów, obsługi radarów i osób mieszkających zbyt blisko masztów nadawczych, których było wtedy bardzo niewiele. Teraz gdy wszystko jest „bezprzewodowe”, a mimo braku „drutu” wymienia informacje z innymi urządzeniami, fale radiowe otaczają nas i przenikają w niespotykany wcześniej sposób.

Co promieniuje?

Nie jest prawdą, że promieniują wyłącznie urządzenia, które używają fal radiowych do łączności. Fale elektromagnetyczne są wytwarzane przez wszystkie układy, zwłaszcza te posiadające procesory, ale również telewizory, radioodbiorniki, wykrywacze ruchu, a nawet oświetlenie. To w nich płynie prąd zmienny w rytm wysokich częstotliwości. A wszędzie gdzie mamy prąd zmienny musi powstać fala radiowa. Jednak te jako niepożądane, są często tłumione za pomocą wbudowanych w urządzenia ekranów. Co innego fale radiowe używane do łączności. One muszą być emitowane i odbierane, a dodatkowo, aby dotrzeć na odpowiednią odległość muszą być wysłane z odpowiednią mocą. To właśnie nasze „LTE”, „3G”, „Wi-Fi”, „Buetooth”, „ZigBee”, „Z-Wave” i kilka, których z nazwy ciężko wymienić.
Nie tylko moc ma wpływ na „promieniowanie” urządzenia. Istotna jest również budowa, rozmieszczenie i wielkość anten. Choć moc nadawcza może byt taka sama, to jeżeli jest skupiona na małej przestrzeni, silniej oddziałuje. Właśnie parametr mocy na centymetr kwadratowy lub mocy na kilogram ciała jest uważany za wyznacznik ewentualnej szkodliwości promieniowania z urządzeń.

Jak to wygląda z iPhone?

Średnio. Statista wybrała kilkanaście modeli urządzeń z ogromnej bazy przebadanych przez Niemieckie Federalne Biuro do spraw Promieniowania i posortowała wg jednego z parametrów (emisji przy głowie podczas rozmów). W pierwszej najgorszej piętnastce znalazły się dwa będące w ofercie modele iPhone’ów (7 i 8). Na szczęście, gdy spojrzy się na wszystkie dane, to iPhone’y nie wypadają źle, gdy chodzi o pracę „przy ciele”, czyli tak jak najczęściej się obecnie z nich korzysta.
Jak mocno promieniuje twój iPhone 8 Jak mocno promieniuje twój iPhone X

Jak mocno promieniuje twój iPhone?

Jeżeli chcecie samodzielnie zapoznać się z wynikami pomiarów niemieckiego biura, to najlepiej pobrać całą bazę i wczytać do programu Numbers (darmowy, od Apple na macOS i iOS). Będzie w nim można wyszukiwać i sortować wg własnych kryteriów.
Plik znajdziecie na stornie: bfs.de
Pamiętajcie, że nadal naukowcy spierają się o szkodliwość i sposób wpływu na organizmy żywe, fal radiowych. Normy są z racji braku wiarygodnych badań, często przyjmowane z zapasem. Jednak dobrze wiedzieć, że coś jest na rzeczy.
Źródło: Statista

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy