^
Perseidy. Jak oglądać i fotografować spadające gwiazdy

Perseidy. Jak oglądać i fotografować spadające gwiazdy

Jaromir Kopp

12 sierpnia 2018

Dziś w nocy, a w zasadzie już wieczorem będziemy świadkami „deszczu meteorów”. Rój meteorów przetnie orbitę Ziemi, wywołując to piękne zjawisko. Będą to Perseidy. Jak oglądać i fotografować spadające gwiazdy, postaram się Wam krótko wyjaśnić, bo czasu na przygotowanie nie ma wiele.

Meteor, ostatni akt życia meteoroidu

Meteor to efekt świecenia rozżarzonych tarciem o ziemską atmosferę, cząstek meteoroidu i powietrza. Prędkość i kąt, z jaką wpadają w ziemskie powłoki gazowe, jest tak wielka, że następuje efektowne „spalanie”, a raczej odparowywanie. Jeżeli meteoroid nie odparuje w całości i uderzy w ziemię, to jego szczątki nazywamy meteorytem. Perseidom nie grozi dotarcie do powierzchni ziemi.

Czyli w kosmosie mamy meteoroidy, jak pechowo trafią w atmosferę i „zaświecą” stają się meteorami, a jak nie wyparują w całości i uderzą w ziemię, to będą meteorytem.

Co będzie potrzebne?

Bezchmurna pogoda, dobre stanowisko z dala od źródeł światła i z widokiem na północny wschód nieba (dość nisko nad horyzontem). Coś do wygodnego siedzenia lub leżenia i ew. jakiś środek przeciw insektom.

Dodatkowo: iPhone, statyw lub inny sposób na utrzymanie go w bezruchu z aparatem wycelowanym w odpowiednią stronę nieba. Może przydać się power bank.

Do fotografowania użyjemy polecony przez macobserver.com program NightCap Camera wart każdej z 9 złotówek na niego wydanych. Do sprawdzenia pogody i kierunku, z którego będą nadlatywać Perseidy, polecam Night Sky i jego funkcję Night Sky Tonight. Zresztą to bardzo dobry program do podglądania zjawisk na niebie w tym satelitów.

Night Sky Tonight

Autor NightCap Camera przygotował bardzo dobry poradnik, jak za pomocą jego aplikacji fotografować spadające gwiazdy. Przedstawię Wam go w skróconej za to polskiej wersji.

Przed 21.00 udajemy się na stanowisko. Sprawdzamy, czy uda nam się ustawić stabilnie iPhone’a i skierować w odpowiednią stronę.

Uruchamiamy program NightCap Camera, w opcjach (Gwiazdka) wybieramy „Meteor mode”. Ustawiamy iPhone i pukamy w wyzwalacz, który przybrał formę minutnika. Zostawiamy iPhone’a w spokoju.

NightCap Camera do fotografowania rojów meteorów

Program będzie wykonywał seryjnie zdjęcia z długą ekspozycją (5 sekund) po około 720 na godzinę, ale spokojnie! Zapisze tylko te, na których wypatrzy ślad meteoru.

My w tym czasie możemy również wypatrywać spadających gwiazd, mając zawczasu przygotowane jakieś życzenie. Pamiętajcie, aby go nikomu nie zdradzić!

Nie zapomnijcie pochwalić się jutro Waszymi zdjęciami. Tagujcie @mojmac_pl na TT lub MojMacPL na FB. Możecie też zaczepić mnie: @MacWyznawca lub macwyznawca

Powodzenia!

Zdjęcie tytułowe pochodzi z bloga: nightcapcamera.com

NightCap Camera

Night Sky

 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy