Select Page

Perseidy. Jak oglądać i fotografować spadające gwiazdy

Perseidy. Jak oglądać i fotografować spadające gwiazdy

  • 0
  • 12.08.2018
Jaromir Kopp

Dziś w nocy, a w zasadzie już wieczorem będziemy świadkami „deszczu meteorów”. Rój meteorów przetnie orbitę Ziemi, wywołując to piękne zjawisko. Będą to Perseidy. Jak oglądać i fotografować spadające gwiazdy, postaram się Wam krótko wyjaśnić, bo czasu na przygotowanie nie ma wiele.

Meteor, ostatni akt życia meteoroidu

Meteor to efekt świecenia rozżarzonych tarciem o ziemską atmosferę, cząstek meteoroidu i powietrza. Prędkość i kąt, z jaką wpadają w ziemskie powłoki gazowe, jest tak wielka, że następuje efektowne „spalanie”, a raczej odparowywanie. Jeżeli meteoroid nie odparuje w całości i uderzy w ziemię, to jego szczątki nazywamy meteorytem. Perseidom nie grozi dotarcie do powierzchni ziemi.

Czyli w kosmosie mamy meteoroidy, jak pechowo trafią w atmosferę i „zaświecą” stają się meteorami, a jak nie wyparują w całości i uderzą w ziemię, to będą meteorytem.

Co będzie potrzebne?

Bezchmurna pogoda, dobre stanowisko z dala od źródeł światła i z widokiem na północny wschód nieba (dość nisko nad horyzontem). Coś do wygodnego siedzenia lub leżenia i ew. jakiś środek przeciw insektom.

Dodatkowo: iPhone, statyw lub inny sposób na utrzymanie go w bezruchu z aparatem wycelowanym w odpowiednią stronę nieba. Może przydać się power bank.

Do fotografowania użyjemy polecony przez macobserver.com program NightCap Camera wart każdej z 9 złotówek na niego wydanych. Do sprawdzenia pogody i kierunku, z którego będą nadlatywać Perseidy, polecam Night Sky i jego funkcję Night Sky Tonight. Zresztą to bardzo dobry program do podglądania zjawisk na niebie w tym satelitów.

Night Sky Tonight

Autor NightCap Camera przygotował bardzo dobry poradnik, jak za pomocą jego aplikacji fotografować spadające gwiazdy. Przedstawię Wam go w skróconej za to polskiej wersji.

Przed 21.00 udajemy się na stanowisko. Sprawdzamy, czy uda nam się ustawić stabilnie iPhone’a i skierować w odpowiednią stronę.

Uruchamiamy program NightCap Camera, w opcjach (Gwiazdka) wybieramy „Meteor mode”. Ustawiamy iPhone i pukamy w wyzwalacz, który przybrał formę minutnika. Zostawiamy iPhone’a w spokoju.

NightCap Camera do fotografowania rojów meteorów

Program będzie wykonywał seryjnie zdjęcia z długą ekspozycją (5 sekund) po około 720 na godzinę, ale spokojnie! Zapisze tylko te, na których wypatrzy ślad meteoru.

My w tym czasie możemy również wypatrywać spadających gwiazd, mając zawczasu przygotowane jakieś życzenie. Pamiętajcie, aby go nikomu nie zdradzić!

Nie zapomnijcie pochwalić się jutro Waszymi zdjęciami. Tagujcie @mojmac_pl na TT lub MojMacPL na FB. Możecie też zaczepić mnie: @MacWyznawca lub macwyznawca

Powodzenia!

Zdjęcie tytułowe pochodzi z bloga: nightcapcamera.com

NightCap Camera

Night Sky

 

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poradnik do macOS

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!