^

Apple wynalazło zewnętrzne soczewki do iPhone!

Jaromir Kopp

28 lipca 2018

Parafrazując stary dowcip „Tak, ale w pracowni olloclip”. Jak większość wynalazków Apple, nie jest to odkrycie, a udoskonalenie. Zewnętrzne soczewki do iPhone są znane od lat, ale nowy pomysł może znacznie udoskonalić ich działanie.

Jak zwykłe nie wiadomo ani kiedy, ani „czy”

Tak to bywa z patentami nie tylko Apple. Nie wiadomo czy kiedykolwiek zostaną użyte. Obecnie patentuje się wiele pomysłów po prostu na zapas.
Nie jest to pierwszy pomysł Apple związany z zewnętrznymi soczewkami do aparatów w iUrządzeniach. Już 8 lat temu firma opatentowała między innymi system montowania soczewek za pomocą macierzy magnesów, które miały ustawiać dodatkowy obiektyw w odpowiedniej pozycji.

Zewnętrzne soczewki do iPhone bardziej inteligentne

Obecny patent skupia się nie na systemie mocowania, a na współpracy wbudowanej optyki oraz oprogramowania z dodatkowym obiektywem.
Apple opisuje sposoby rozpoznawania dołączonego obiektywu np. za pomocą NFC. Po rozpoznaniu zainstalowania dodatkowych soczewek oprogramowanie aparatu zaczyna stosować odpowiednie poprawki i algorytmy uwzględniające zmianę optyki. Patent opisuje również sposoby rozpoznawania i korekcji przesunięcia osi optycznej soczewki zewnętrznej i układu wbudowanego oraz zmiany w pracy stabilizacji optycznej.
Algorytm używany podczas zdjęć z dołączoną soczewką
To może mieć niebagatelny wpływ na jakość zdjęć wykonanych z użyciem takiego dodatku. O co chodzi, wie każdy, kto używa czasem soczewek zakładanych na iPhone’a. Zniekształcenia i aberracje wprowadzane przez dodatkowy obiektyw bywają znaczne, a sprawa pogarsza się jeszcze, gdy iPhone usiłuje stosować optyczną stabilizację obrazu. Tym przypadłościom mają zaradzić rozwiązania wspomniane w patencie.

Mam nadzieję, pomysł będzie wdrożony.

Na patencie skorzystają użytkownicy lubiący fotografować, producenci akcesoriów, bo podejrzewam, że członkom MFi Apple pozwoli na tworzenie rozpoznawalnych przez system obiektywów i sama firma. iPhone’y nie będą musiały mieć już „obowiązkowo” kilku obiektywów, aby robić super zdjęcia, bo zdecydowani użytkownicy rozszerzą możliwości swoich urządzeń za pomocą odpowiednich soczewek. Oczywiście wieloobiektywowe aparaty w iPhone’ach nadal znajdą zastosowanie, jednak nie będą już tak kluczowym parametrem wyboru.
A! Patent obejmuje również komputery.
Dla młodzieży: Wiecie, kto wynalazł rower? Rosjanin! U Niemca na strychu.
Źródło: forbes.com

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy