^

Za 1 złoty twój stary Volkswagen też może być „smart” autem

Przemysław Marczyński

25 lipca 2018

Volkswagen daje nowe życie starym autom. Dzięki prostemu zabiegowi będzie można połączyć go z iPhone’em. Nie musimy też wydawania fortuny aby nasz samochód był „smart”, a temat dotyczy ponad 10 milionów starszych aut.

Dobry rocznik 2008

Zaimplementowanie Car Play w starych autach jest praktycznie niemożliwe. Jednak Volkswagen skłania się w stronę użytkowników posiadających dziesięcioletnie auta i daje możliwość połączenia ich ze smartphonem na iOS i Android. Dzięki niewielkiej kostce DataPlug o wymiarach 2 x 2 x 5 cm większość aut z rocznika 2008 będzie mogło korzystać z aplikacji „Volkswagen Connect”. Jeśli tylko auto posiada interfejs OBD2 to w kilka minut samochód będzie mógł komunikować się z naszym iPhone’em poprzez Bluetooth przekazując cenne dane pomocne w codziennym użytkowaniu pojazdu.
VW Connect

Co potrafi nowa aplikacja Volkswagen’a

Mając zamontowany DataPlug oraz pobraną aplikację „Volkswagen Connect” kierowca jest w stanie monitorować cykl spalania auta podpowiadając jak efektywniej prowadzić pojazd. Kolejnym ciekawym dodatkiem jest funkcja Parking pozwalająca namierzyć auto jeśli zaparkujemy je w gąszczu ulic miasta. W przypadku awarii samochód będzie mogło automatycznie powiadomić dział pomocy VW. Program monitoruje także terminy przeglądów technicznych, sprawdza naładowanie akumulatora, poziom paliwa oraz stan licznika.

Ile to kosztuje?

Moduł DataPlug można nabyć już za złotówkę (jeśli odbierzemy go sami w salonie). W przeciwnym razie powinniśmy się udać na stronę www.vwconnect.com i tu cena wyniesie już 25 zł. Na tej witrynie będziemy mogli również upewnić się czy nasz pojazd jest kompatybilny z modułem DataPlug.
Volkswagen zrobił świetny ruch umożliwiając użytkownikom starszych aut poszerzenie możliwości pojazdów. iPhone doskonale sprawdzi się tutaj jako asystent kierowcy i pozwoli w pewnym stopniu otrzeć łzy wszystkim którzy chcą mieć w swoim leciwym pojeździe Car Play. Ciekaw jestem co zrobią inni producenci samochodów. VW pokazał, że można „ożywić” stare pojazdy i wierzę, że inni pójdą ich śladem.
Oficjalna witryna aplikacji Volkswagen Connect – www.vwconnect.com
Aplikacja Volkswagen Connect dla iOS.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. LukCzu

    Aby wyposażyć samochód w obsługę CarPlay można kupić jeden ze zgodnych z tym systemem odtwarzaczy Pioneer, JVC, Alpine lub Sony.

  2. Mesio

    Mercedes ma już dawno aplikację i kostkę wpinaną do złącza – Mercedes me! Sprawdźcie sobie na ich stronie. Mam oddzwonię ponad roku.
    P.S.
    Nie można wczytać przez Waszą apkę starszych numerów magazynu!