Wybierz Strona

Shortcuts, czyli przebudowany Workflow

Shortcuts, czyli przebudowany Workflow

  • 0
  • 07.07.2018
Jaromir Kopp

Wczoraj wieczorem Apple udostępnił mi i wielu innym deweloperom pierwszą betę Shortcuts. Jest to aplikacja będąca efektem przejęcia ponad rok remu Workflows przez Apple.

Wielu zmian nie ma

Już jesienią, wraz z udostępnieniem iOS 12 bardzo przydadzą się doświadczenia zdobyte z Workflow. Koniecznie zapoznajcie się z serią poradników o Workflow zamieszczonych w naszym serwisie.
Apple w notce dotyczącej wydania informuje, że jeszcze sporo z planowanych funkcji nie działa lub nie działają w każdej sytuacji. Na razie po dość pobieżnym sprawdzeniu widać, że w Shortcuts są już wszystkie kroki skryptów znane z Workflow. Trochę niepokojące jest, że nie ma na razie towarzyszącej Workflow aplikacji na zegarek, ani opcji tworzenia skrótów zegarkowych. Być może pojawi się w kolejnych betach lub Apple zdecydował, że Shortcuts będzie jedynie na iOS. Na szczęście nadal równolegle można używać „starego” Workflow.
Workflow i Shortcuts porównanie
Nowością poza wyglądem interfejsu i trochę zmienioną obsługą, jest możliwość dodawania bezpośrednio skrótów do Siri. Workflow nie ma tej możliwości i trzeba było kombinować.
Nadal, aby dodać skrót do ekranu, trzeba korzystać z „wytrychu”, czyli pośrednictwa strony WWW. Systemowy, „błogosławiony” przez Apple program powinien robić to w bardziej elegancki sposób. Jesteśmy też (i tak być powinno) wciąż pytani o zgodę na dostęp do wszystkich wrażliwych informacji.
Interesujące, że Shortcuts mają numer wersji 2.0. Musi to być wynikiem zachowania ciągłości z Workflow. Jego obecna wersja ma numer 1.7.8. Po numerze twórcy skryptów (skrótów) mogą rozpoznawać jakie funkcje są w danym środowisku dostępne.

Zmiany w obsłudze

Poza jasnym tłem i niewielkimi zmianami w wyglądzie inaczej dodaje się kolejne kroki skryptu. Teraz, zamiast wybierać je z ekranu „po lewej”, są one umieszczone na dole w typowy dla systemowych aplikacji sposób. Listę możemy wyciągnąć częściowo lub na cały ekran. Podobnie jak np. w Mapach. Moim zdaniem to bardziej eleganckie (zwłaszcza na iPhone) rozwiązanie.
Shortcuts wygląd
Na razie trzeba się cieszyć, że poza obsługą zegarka, Apple nie „popsuł” Workflowa, a wręcz rozbudował o cały pakiet obsługi Siri i skróty systemowe.
Warto zaznaczyć, że obecnie dostęp do API skrótów Siri mają programiści, a Apple podczas WWDC uczyło jak przygotowywać własne programy do współpracy z Shortcuts. To może być największa korzyść z przejęcia Workflow. Deweloperów znacznie łatwiej namówić na rozszerzenie funkcjonalności własnych programów, gdy wspiera to system.
Myślę, że wiele wyjaśni się wraz z kolejnymi betami. Już ledwie 3 miesiące dzielą nas od premiery nowych systemów.
Uprzedzając pytania: Shortcuts jest dostępna tylko dla zarejestrowanych deweloperów. Muszą oni wysłać zgłoszenie do Apple i poczekać na przyznanie dostępu do bety Shortcuts za pomocą TestFlight.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mój Mac Magazyn

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!