^

Shortcuts, czyli przebudowany Workflow

Jaromir Kopp

7 lipca 2018

Wczoraj wieczorem Apple udostępnił mi i wielu innym deweloperom pierwszą betę Shortcuts. Jest to aplikacja będąca efektem przejęcia ponad rok remu Workflows przez Apple.

Wielu zmian nie ma

Już jesienią, wraz z udostępnieniem iOS 12 bardzo przydadzą się doświadczenia zdobyte z Workflow. Koniecznie zapoznajcie się z serią poradników o Workflow zamieszczonych w naszym serwisie.
Apple w notce dotyczącej wydania informuje, że jeszcze sporo z planowanych funkcji nie działa lub nie działają w każdej sytuacji. Na razie po dość pobieżnym sprawdzeniu widać, że w Shortcuts są już wszystkie kroki skryptów znane z Workflow. Trochę niepokojące jest, że nie ma na razie towarzyszącej Workflow aplikacji na zegarek, ani opcji tworzenia skrótów zegarkowych. Być może pojawi się w kolejnych betach lub Apple zdecydował, że Shortcuts będzie jedynie na iOS. Na szczęście nadal równolegle można używać „starego” Workflow.
Workflow i Shortcuts porównanie
Nowością poza wyglądem interfejsu i trochę zmienioną obsługą, jest możliwość dodawania bezpośrednio skrótów do Siri. Workflow nie ma tej możliwości i trzeba było kombinować.
Nadal, aby dodać skrót do ekranu, trzeba korzystać z „wytrychu”, czyli pośrednictwa strony WWW. Systemowy, „błogosławiony” przez Apple program powinien robić to w bardziej elegancki sposób. Jesteśmy też (i tak być powinno) wciąż pytani o zgodę na dostęp do wszystkich wrażliwych informacji.
Interesujące, że Shortcuts mają numer wersji 2.0. Musi to być wynikiem zachowania ciągłości z Workflow. Jego obecna wersja ma numer 1.7.8. Po numerze twórcy skryptów (skrótów) mogą rozpoznawać jakie funkcje są w danym środowisku dostępne.

Zmiany w obsłudze

Poza jasnym tłem i niewielkimi zmianami w wyglądzie inaczej dodaje się kolejne kroki skryptu. Teraz, zamiast wybierać je z ekranu „po lewej”, są one umieszczone na dole w typowy dla systemowych aplikacji sposób. Listę możemy wyciągnąć częściowo lub na cały ekran. Podobnie jak np. w Mapach. Moim zdaniem to bardziej eleganckie (zwłaszcza na iPhone) rozwiązanie.
Shortcuts wygląd
Na razie trzeba się cieszyć, że poza obsługą zegarka, Apple nie „popsuł” Workflowa, a wręcz rozbudował o cały pakiet obsługi Siri i skróty systemowe.
Warto zaznaczyć, że obecnie dostęp do API skrótów Siri mają programiści, a Apple podczas WWDC uczyło jak przygotowywać własne programy do współpracy z Shortcuts. To może być największa korzyść z przejęcia Workflow. Deweloperów znacznie łatwiej namówić na rozszerzenie funkcjonalności własnych programów, gdy wspiera to system.
Myślę, że wiele wyjaśni się wraz z kolejnymi betami. Już ledwie 3 miesiące dzielą nas od premiery nowych systemów.
Uprzedzając pytania: Shortcuts jest dostępna tylko dla zarejestrowanych deweloperów. Muszą oni wysłać zgłoszenie do Apple i poczekać na przyznanie dostępu do bety Shortcuts za pomocą TestFlight.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy