^

Gładzik w iPhone'ach bez 3D Touch, czyli jak nawigować kursorem w iOS 12

Jaromir Kopp

29 czerwca 2018

Bardzo doceniam i często używam 3D Touch. To jedna z ważniejszych funkcji nowszych iPhone’ów. Wywołuję za jej pomocą w szybki sposób dodatkowe funkcje aplikacji oraz konsternację wśród użytkowników iPhone’ów bez 3D Touch, którym czasem niemal wgniatam ekran, zanim się zorientuję, że funkcja jest niedostępna. Jednak i dla nich jest nadzieja.

Gładzik zwany z angielska trackpadem

To chyba najczęściej używana funkcja 3D Touch. Za jej pomocą po mocniejszym naciśnięciu klawiatury ekranowej, można swobodnie nawigować kursorem po polu tekstowym. Niemal tak jak myszą. Na iPadach funkcja jest dostępna po puknięciu i przytrzymaniu dwóch palców na wyświetlanej klawiaturze. Jednak na iPhone’ach bez 3D Touch byliśmy pozbawieni tego udogodnienia.

iOS 12 i gładzik w iPhone’ach bez 3D Touch

Jeżeli nic się nie zmieni, to jesienią będzie można używać gładzika bez 3D Touch. Odważniejsi mogą już teraz pobrać publiczną betę iOS 12 i sprawdzić tę funkcję na sobie.
Aby wywołać gładzik, przyciskamy i przytrzymujemy spację na klawiaturze ekranowej. Znaki na klawiszach znikną i będziemy mogli swobodnie przesuwać kursor po obszarze bloku tekstowego. To duże ułatwienie, bo często szybciej niż pukając palcem, można w ten sposób przenieść kursor.
Niestety bez 3D Touch nie możemy zaznaczać tekstu w ten sposób. W iPhone’ach reagujących na silę nacisku podczas przesuwania kursora, można znów mocniej naciskając ekran, zaznaczać tekst.

Trochę mnie to martwi

Wczesną wiosną pojawiły się doniesienia, że nie wszystkie nowe modele będą miały ekran z 3D Touch. Jednak mam nadzieję, że Apple nie zrobi takiego głupstwa i dodanie obsługi gładzika, jest tylko ukłonem w stronę użytkowników iPhone’ów 5s, 6 i SE, w które to iOS 12 ma „tchnąć nowe życie”.
Więcej o sztuczkach z klawiaturą w iOS dowiecie się tu: KLAWIATURA W IOS JAKIEJ (CHYBA) NIE ZNACIE.
Inspiracja: Mac Observer

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. MDW

    Też mam nadzieję, że nie Apple nie wyda nowych urządzeń bez 3D Touch. To jest rewelacyjna funkcja i powinna być dostępna w absolutnie każdym urządzeniu Apple. Nie powinniśmy się cofać w rozwoju wydając jakieś nowe, tańsze iPhony bez 3D Touch.

    • Jaromir Kopp

      Ponoć ten najtańszy ma nie mieć… oby to się nie potwierdziło.