^

Publiczne bety! iOS 12, tvOS 12 dla odważnych

Jaromir Kopp

26 czerwca 2018

Dość szybko, bo już 3 tygodnie po udostępnieniu wersji testowych systemów dla deweloperów, Apple zdecydował się na publiczne testy. Teraz każdy, kto ma odpowiednie urządzenia, może zainstalować bety dwóch systemów.

Czy warto instalować publiczne bety?

W systemach jest naprawdę sporo nowość, do części z nich nawet jeszcze nie dotarliśmy, a niektóre z zapowiedzianych nie są nadal w pełni wdrożone.
Z czwórki deweloperskiej: iOS 12, macOS 10.14 Mojave, watchOS 5 i tvOS 12 najlepiej działa macOS. W zasadzie nie mam problemów z codzienną pracą na nim. Zmiany w tvOS w większości są mało zauważalne w Polsce, działa stabilnie. Z iOS 12 daje się korzystać, ale zdarzają mu się „resprngi” i ma większy apetyt na baterię. Na szczęście nie będzie możliwości publicznego testowania watchOS 5, bo sprawia on najwięcej problemów. Trzeba mieć cierpliwość Mac Wyznawcy, aby z nim wytrzymać. Mowa o deweloperskiej wersji 2.
W tej chwili jeszcze nie można pobrać publicznej bety macOS 10.14 Mojave, choć już kilka blogów o tym informowało. Na razie, pomimo że jest to bardzo udana beta, Apple każe nam jeszcze trochę poczekać.
Ważne: powrót do stabilnych wersji wymaga „wyczyszczenia” urządzenia. Nie będziemy mieli również możliwości odczytania archiwów zrobionych za pomocą nowszych wersji systemów.
Koniecznie zrób kopie (archiwum) przed instalacją w iCloud lub za pomocą iTunes.

Kto może zainstalować?

Nowy tvOS 12 zadziała na Apple TV 4 i Apple TV 4k. W iOS 12 nie ma zmian. Zadziała na wszystkim, na czym działał iOS 11, czyli od iPhone 5s wzwyż. Nawet na 5s jego wydajność jest przynajmniej taka sama jak nie (już) lepsza. Docelowo ma być zauważalnie szybszy.

Jak się za to zabrać?

Uwaga: jeżeli testowałeś wcześniejszą betę iOS 10.4.1 to najpierw należy odinstalować jej profil.
Należy przystąpić to programu testów. Znajdziemy go na stronie beta.apple.com/sp/betaprogram/.
Z tvOS sprawa jest prosta, po przystąpieniu za pomocą wspomnianej strony do publicznych testów, należy włączyć na ATV w Ustawieniach > System > Aktualizacje, Pobieranie bet. Ważne: Apple TV musi być zalogowana do tego samego konta, na którym włączyliśmy testy. Uwaga! W przypadku Apple TV 4k powrót do stabilnej wersji jest dość uciążliwy.
Dla iOS należy pobrać profil ze strony dla betatesterów. Najlepiej wejść na nią za pomocą urządzenia, które przeznaczamy na testy i na nim pobrać. Od razu system zaproponuje nam instalację profilu. Po restarcie w aktualizacjach już powinniśmy zobaczyć pierwszą publiczną betę iOS 12.
Powodzenia!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Paweł Nyczaj

    Okazuje się, że gdy pobrałem plik udostępniający aktualizacje beta na maca po zakończeniu jego instalacji pojawił się Map AppStore z macOS Mojave do pobrania. Mam konto developerskie, ale bez płacenia $100 rocznie, czyli bez opcji pobierania Developer Beta. Z tego wniosek, że chyba juz jest macOS Mojave Public Beta