^

DLACZEGO WARTO KUPIĆ APPLE WATCH

Artur Jopek

24 czerwca 2018

Zakup Apple Watch’a był dla mnie dużą niewiadomą. Nabywałem go raczej z ciekawości, nie odnajdując konkretnego zastosowania dla tego typu zegarka. Ot, wybryk, impuls do zakupu. W konsekwencji okazał się urządzeniem które bardzo mocno wdarło się w codzienną rutynę życia stając się nieocenionym kompanem podczas codziennych obowiązków.
(Prawie) wszystkiego o Apple Watch dowiesz się z majowego wydania Mój Mac Magazynu!

Powiadomienia

Powiadomienia z iPhone’a na ekranie zegarka, to fantastyczna sprawa. Wystarczy chwila i już jesteśmy „na bieżąco”. Nie umknie nam żadna wiadomość czy informacje z naszych aplikacji. W każdej chwili możemy z poziomu zegarka odpowiedzieć lub zbagatelizować sprawę. Wiem, że potrafią to robić wszystkie smartwatch’e, ale to w ekosystemie Apple czujemy się jak w domu i działa to dokładnie tak jak powinno. Poza tym za pomocą naszego zegarka odbierzemy pilną rozmowę bez wyciągania telefonu z kieszeni i jest to bardzo przydatne w codziennym zabieganym życiu.

Aplikacje

Apple Watch jest mocno uzależniony do iPhone’a, ale czuć, że z każdą wersją systemu Watch OS staje się coraz bardziej niezależny i kiedyś będzie samodzielnym urządzeniem. Ekran zegarka nie jest duży i jest to ogromne wyzwanie dla twórców oprogramowania. Trudno bowiem zaprojektować aplikację, która będzie funkcjonalna dla użytkownika, dając mu tylko kilka możliwości interakcji. Jest na szczęście wiele aplikacji, które wyszły zwycięsko z tej próby stając się doskonałym narzędziem pracy i rozrywki. W App Store znajdziemy wiele perełek, a o niektórych z nich możecie przeczytać na kolejnych stronach naszego Magazynu.

Aktywności

Apple Watch doskonale sprawdza się w analizie naszej aktywności. Posiada wbudowany czujnik tętna, a od serii 2. pozwala korzystać z GPS niezależnie o iPhone’a. Jednak kluczem do satysfakcji z używania zegarka jest odpowiednie oprogramowanie. Natywna aplikacja Trening oraz Aktywność pozwalają nam „wkręcić się” w świat liczenia kalorii i przebytych dystansów. System nagród i wyzwań doskonale motywuje do działania. Zegarek obsługuje najpopularniejsze dyscypliny sportowe i pozwala analizować statystyki naszych codziennych aktywności. Jeśli to za mało, wystarczy zajrzeć do App Store i poszukać swoje wymarzonej aplikacji z wielu propozycji.

Paski

Wymienne paski spowodowały niemałą rewolucję. Zmiana paska w zegarku była zawsze czasochłonnym procederem i wiązała się z wizytą u zegarmistrza. Teraz każdy użytkownik może swobodnie dopasować swój smartwatch do własnego stylu lub okazji. Wystarczy kilka sekund i ze sportowego zegarka robimy elegancką biżuterię pasujący do garnituru. Szereg dostępnych kolorów i wzorów pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie. Na dodatek można dokupić tanie (choć niekoniecznie tak wysokiej jakości) zamienniki w chińskich sklepach i serwisach aukcyjnych.

Odblokowanie komputera

Ta prozaiczna funkcjonalność, z której wiele osób kpiło na potęgę, okazuje się potężnym narzędziem przyspieszającym naszą pracę. Ilekroć podnoszę klapę MacBooka lub wybudzam system z uśpienia, przypominam sobie, jak wcześniej, za każdym razem wpisywałem wieloznakowe hasło. Wybaczcie, nie policzyłem ile godzin rocznie zaoszczędziłem, dzięki automatycznemu odblokowaniu systemu za pomocą Apple Watch’a, ale z pewnością trochę się uzbierało. Dla mnie to naprawdę ważna funkcja, z której korzystam namiętnie od jej wprowadzenia.

Uczestnictwo w rozwoju produktu

Na koniec warto wspomnieć o tym, że Apple Watch jest nadal nowym produktem w portfolio firmy i stale się zmienia. Jego proces rozwoju przypomina nam początki iPoda czy iPhone’a. Mimo ogromnego entuzjazmu nie były to początkowo urządzenia doskonałe. Potrzebowały czasu, by stać się tym, czym są obecnie.
Podobnie jest z Apple Watch’em. On też będzie się zmieniał. Z pewnością na lepsze. Posiadając go, możemy uczestniczyć w rozwoju tego produktu z takimi samymi wypiekami na twarzy, tak jak to było w przypadku wyżej wymienionych urządzeń firmy Apple.
Apple Watch to sprzęt nie tylko dla osób lubiących sport, ponieważ zamykanie kręgów to fantastyczna zabawa, która wciągnie każdego, bez wyjątku. Zachwyceni będą również wszyscy ci, którzy szukają oderwania od ciężaru telefonu. Wystarczy tylko rzucić okiem na nadgarstek i mgnieniu oka będą wiedzieć, czy warto wyciągać z kieszeni, czy torebki telefon, a szybkie połączenia będą realizować bezpośrednio z zegarka. Mnogość aplikacji i możliwość sterowania urządzeniem to kolejne atuty. 
To naprawdę świetne urządzenie, nie tylko do uprawiania sportu, ale na każdą okazję. Z każdym dniem uświadamiamy sobie, w jak wielu drobnych rzeczach nam pomaga. Tych kilka drobnych rzeczy połączonych w całość daje sporą wartość.

Apple Pay

To dopiero kilka dni działania tej usługi w Polsce, jednak Apple Watch zyskał w ten sposób kolejny ogromny atut! Zegarkiem płaci się szybko i wygodnie. Tu dowiesz się jak: Apple Pay.

Artur Jopek

Sympatyk rozwiązań rodem z Cupertino. Współtworzy miesięcznik Mój Mac Magazyn oraz serwis mojmac.pl. Na co dzień zajmuje się marketingiem w internecie, pomagając firmom zaistnieć w sieci. Miłośnik technologii informatycznych i doskonałego brzmienia.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. As

  Świetnie zżerane zalety, ale jakoś nie rzuciło mi się w oczy ApplePay. Od czasu jego wejscia w Polscevuplynalo zaledwie 2-3 doby, ale nie da się ukryć, że funkcjonuje ono na AW lepiej niż na iPhone. ApplePay i Apple Watch są wręcz Ola siebie stworzone i do tego nie wymagają współpracy z iPhonem.

 2. GG

  AW jest bardzo dobrym urządzeniem, jego jedyna słabość to…. aplikacje sportowe. Nike Run po ostatniej aktualizacji w grudniu 2017 potrafi się zawiesić wtrakcie biegu, i to nie długiego, nawet na AW3, Endomondo jest pozbawione planów treningowych, posiada nędzne nieustawialne wyświetlacze, zaś dane zapisane przez aplikację Appla nie są do zainportowania przez aplikacje firm trzecich. Parametry online, jak tempo mają kilkusekundowe opóźnienie i są niewiarygodne.
  Podsumowując: to świetny, nowoczesny zegarek bez trybów sportowych 🙂

 3. alex

  Zupełnie nie potrafię sobie zracjonalizować zakupu AW. Jedyna funkcja, która mi rzeczywiście odpowiada to odblokowywanie maca. Funkcji sportowych pewnie nigdy w życiu bym nie użył, a w kwestii powiadomień jestem minimalistą, wiele ich nie dostaje. ApplePay jest spoko na iPhonie, na watchu bym pewnie oszczędził 2 sekundy, meh.
  I chyba najbardziej nie mogę przeboleć myśli o ładowaniu baterii.
  Podkreslam: nie chce tutaj powiedzieć, ze AW jest złym produktem – najpewniej jest super w tym co robi. Najprościej nie moge znaleźć uzasadnienia do zakupu.