Mogliście zauważyć, że jestem wrogiem dziurawienia systemów. Stosowny zapis mam nawet w redakcyjnym „bio”. O ile 8 lat temu jeszcze (z trudem) potrafiłem zrozumieć jailbreakowców, bo systemy były mocno okrojone, to obecnie uważam, że Jailbreak to zło!

Nieautoryzowane modyfikacje systemu […]

Tak jest zatytułowany nowy artykuł, który niedawno został zaktualizowany przez Apple. Co interesujące, data aktualizacji jest różna w zależności od języka, w jakim go czytamy, choć treść wydaje się identyczna.

Niektórym wydaje się, że Jailbreak to synonim „wolności”. Zdejmuje on „kajdany” nałożone przez Apple. Jednak dla mnie to taka wolność jak demontaż krat do klatki z tygrysami.

Oczywiście zdaje sobie sprawę, że programiści tworzący dodatki do „połamanych” iPhone’ów bywają inspiracją dla Apple, a czasem są nawet zatrudniani. Jednak uważam, że 99,7% użytkowników powinno zdecydowanie powstrzymać się przed fałszywymi pokusami, którymi kusi Jailbreak. Zwłaszcza obecnie, gdy w iOS jest coraz mniej ograniczeń wpływających na pracę i użytkowanie, a te, co pozostają, są na razie konieczne dla zachowania bezpieczeństwa i prywatności. Użyłem sformułowania „na razie”, bo przez 10 lat użytkowania iPhone’a przekonałem się, że Apple znajduje sposoby na ominięcie kolejnych ograniczeń, bez wpływu na bezpieczeństwo.

Co w tym złego?

Tu na szczęście wyręczyło mnie Apple. Przytoczę nagłówki z listy problemów, które może powodować JB, a po wyjaśnienia skieruję Was na stronę wsparcia.

  • Luki w zabezpieczeniach
  • Niestabilność
  • Krótszy czas pracy baterii
  • Zawodne połączenia głosowe i transmisja danych
  • Przerwy w dostępie do usług
  • Brak możliwości zastosowania przyszłych uaktualnień oprogramowania

Jednak najważniejsza informacja i to ona wydaje się nową, znajduje się na końcu art.

„Firma Apple zdecydowanie przestrzega przed instalowaniem oprogramowania łamiącego zabezpieczenia systemu iOS. Należy także pamiętać, że wprowadzanie nieautoryzowanych modyfikacji w systemie iOS stanowi naruszenie umowy licencyjnej użytkownika systemu iOS, w związku z czym firma Apple może zablokować dostęp do usług na telefonie iPhone, iPadzie lub iPodzie touch, na którym zostało zainstalowane nieautoryzowane oprogramowanie”.

Nieautoryzowane modyfikacje systemu iOS mogą wywołać luki w zabezpieczeniach, niestabilność, krótszy czas pracy baterii i inne problemy.

Pomyśl, zanim „połamiesz”!

 

Może Cię zainteresować: