^
Skróty tajną bronią HomePod, czyli dlaczego będzie nam brakować Siri jeszcze bardziej

Skróty tajną bronią HomePod, czyli dlaczego będzie nam brakować Siri jeszcze bardziej

Jaromir Kopp

7 czerwca 2018

W tym roku mamy znaczny postęp w dostępności usług Apple w Polsce. Doszły studenckie subskrypcje Apple Music, saldo i karty upominkowe iTunes. Lada moment dojdzie Apple Pay. Jednak będzie nam brakować Siri jeszcze bardziej niż wcześniej. Dlaczego? Przez skróty.

iOS 12 będzie nas zaskakiwał

Jak na pierwszą betę radzi sobie nieźle. Jednak zdecydowanie zalecam, aby osoby nadpobudliwe, niecierpliwe, skłonne do histerii, czy po prostu uprawiające zwykłe czepialstwo, jeszcze się z testami iOS 12 powstrzymały.
Na WWDC zobaczyliśmy wierzchołek góry lodowej jego nowych możliwości. Reszta będzie do nas docierać stopniowo. Skróty były przedstawiane jako jedna z kluczowych nowości. Na razie w pierwszej becie nie mamy pełnej implementacji tej funkcji, ale już coś zaczyna działać.

Siri bardziej użyteczna dzięki Workflow

Wszystko wskazuje na to, że Skróty powstały dzięki przejęciu Workflow przez Apple.
Użyteczność Skrótów można podzielić na dwie kategorie. Zapisane, często wykonywane funkcje, które możemy wywołać komendą głosową oraz automatyczne podpowiedzi Siri, gdy pozna nasze nawyki. Będzie ona kojarzyła powtarzające się czynności z porami dnia, pokonywaną trasą i sposobem przemieszczania, czy lokalizacją.
Taka broń pozwoli Siri stanąć do walki i nawet wygrać z np. Alexą Amazona.

Więcej mocy dzięki API

Alexa może wykonywać podobne polecenia już teraz, jednak nie ma takich możliwości jak sprzęt, na którym pracuje Siri. Do tego Skróty będą mogli zintegrować z własnymi aplikacjami, deweloperzy. Nie będziemy ograniczeni jedynie do tego, co nam system zaoferuje.
Alexa może nam zamówić pizzę, ale nie zbierze zdjęć z zeszłego tygodnia, na których są nasze dzieci, nie podkręci im kolorków, oraz nie wyśle ich do babci. A Siri wsparta Skrótami powinna zrobić to bez problemu.

Tajna broń HomePoda?

Teraz wyobraźcie sobie, że te polecenia może zrealizować HomePod. Być może za pomocą innych urządzeń przypisanych do naszego konta, ale z niektórymi poleceniami powinien poradzić sobie już sam. Prawda, że nabiera to większego sensu? To pierwszy krok w stronę otwarcie HomePoda dla deweloperów i własnych, HomePodowych aplikacji.

Jak to działa

Na razie w Ustawieniach, Siri i wyszukiwanie pojawiła się sekcja Skróty. Pokazują się tam propozycje dodania do kolekcji często wykonywanych czynności.
Skróty w iOS 12
Aby dodać skrót, należy przypisać mu mówioną frazę. Choć Siri proponuje nam piękny opis czynności po polsku, to nie radzę „nagrywać” skrótu w naszym języku. Siri będzie próbowała uczynić z niego angielski. Lepiej od razu wymyślić jakieś proste zdanie w języku obsługiwanym przez Siri.
Jeszcze nie udało mi się zbadać, jak będą się zachowywać podpowiedzi automatycznych czynności pojawiające się na ekranie. Siri musi mnie lepiej poznać.
Inspiracja: Applemust.com

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy