^

Procesory ARM w MacBooku

Redakcja

30 maja 2018

Pojawiają się kolejne informacje związane z możliwością zastosowania w nowym modelu MacBooka procesorów opartych na architekturze ARM. Czy Apple zrezygnuje z Intela i postawi na Procesory ARM w MacBooku?
Spekulacje dotyczące projektu komputerów Mac z procesorami opartymi na ARM, od dawna są przedmiotem dyskusji. Jak wynika z opartego na źródłach branżowych raportu DigiTimes, nowy model MacBooka ma wewnętrzną nazwę kodową „Star” i nosi numer serii N84. Nie wiadomo jednak kiedy rozpocznie się produkcja i jakiej dokładnie serii modelowej będzie dotyczył. Czy będzie to MacBook Air, czy MacBook?
Już na początku roku pojawiły się pierwsze plotki związane z następcą MacBooka Air, który miałby się rzekomo pojawić w drugiej połowie roku 2018. Owe plotki zyskały pewnego rodzaju potwierdzenie w notatce badawczej firmy KGI Securities i jej ówczesnego analityka Ming-Chi Kuo. Nie przedstawił on żadnych szczegółów na temat tego, czego można się spodziewać w zaktualizowanym MacBooku Air, ale DigiTimes wierzy, że Apple może zastosować w nim wyświetlacz Retina. Dopiero ten raport jest pierwszą informacją o tym, co możemy znaleźć pod maską nowego komputera — procesory w architekturze ARM.

ARM – mniejszy rozmiar, mniejszy pobór prądu

Uzasadnieniem tego pomysłu jest to, że rozwój wewnętrznych układów scalonych ARM pozwoliłby Apple zmniejszyć zależność od firmy Intel. Procesory ARM wymagają również mniejszej mocy i mniej tranzystorów, co umożliwia mniejszy rozmiar matrycy zintegrowanego układu scalonego. Właśnie dlatego można je znaleźć w iPhone’ach i iPadach.
Obecne modele komputerów MacBook Air nie widziały żadnych istotnych aktualizacji od trzech lat. Od tego czasu Apple wycofał 11-calowy model. Jest to obecnie jedyny komputer przenośny bez ekranu Retina i aż prosi się o gruntowną modernizację. Zwłaszcza że jest to naprawdę popularny i dobry sprzęt.
Jednak możliwe jest, że plotka o układach ARM w MacBookach została wyrwana z kontekstu i wiąże się z zastosowaniem układu wspierającego Touch Bar w nowych komputerach. W najnowszym MacBooku Pro jest zastosowany układ T1 oparty właśnie na ARM. Być może nowe modele MacBooka lub MacBooka Air będą właśnie w te chipy wyposażone.
Mamy nadzieję, że wiele wyjaśni się w poniedziałek 4 czerwca, Wtedy to, obejrzymy konferencję z otwarcia WWDC 2018 i z pewnością będziemy wiedzieć, w jakim kierunku ma zamiar podążać Apple. Możliwe też, że zobaczymy nowe komputery. Czy będą oparte na architekturze ARM? Chyba jeszcze na to za wcześnie, ale może Apple potrafi nas jeszcze zaskoczyć.
Żródło

Redakcja

Tworzymy dla Ciebie serwis Mój Mac. Strona z informacjami o Apple i technologii. Opinie, recenzje i testy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o świecie nadgryzionych jabłek.
Komentarze (1)
L

1 komentarz