^

AirPlay 2 będzie wspierał głośniki firm trzecich

W nowym wydaniu systemu iOS 11.4 bez wątpienia najważniejszą nowością jest obsługa AirPlay 2, która wynosi na zupełnie nowy poziom odtwarzanie muzyki na sprzęcie Apple. Użytkownicy mają możliwość korzystania z funkcji Multiroom. Pozwala ona odtwarzać ten sam utwór na kilku głośnikach wpiętych w aplikację Dom. Razem z AirPlay 2 nasze głośniki stają się częścią inteligentnego domu, którym możemy zarządzać przez HomeKit. Podobnie jak za pomocą HomePoda – głośnika od Apple, będziemy również w stanie kontrolować odtwarzanie muzyki przy pomocy komend głosowych Siri.

Całkowicie nowy HomePod

AirPlay 2 przynosi ogromną zmianę funkcjonalności dla HomePod’a. Aktualizacja oprogramowania otwiera przed słuchaczami całkiem nowe możliwości brzmienia. Nareszcie głośnik Apple można spiąć w zestaw stereo. Przy możliwościach dźwiękowych jakie daje to urządzenie (tutaj znajdziecie moje wrażenia z używania HomePod’a) połączenie dwóch głośników da nam całkowicie nowe doświadczenia z odsłuchu tego sprzętu.

Nie tylko głośniki od Apple

airplay-producenci
Rozwiązanie streamowania muzyki od Apple doskonale się sprawdzało w codziennym użytkowaniu, ale miało również swoje poważne ograniczenie. Brak wsparcia dla sprzętu firm trzecich, mocno ograniczał jego popularność. Oczywiście na rynku były głośniki, które obsługiwały poprzednią edycję AirPlay ale nie było tutaj wielkiego wyboru. Apple dostrzegło ten problem i już dziś widać, że przy AirPlay 2 chce pójść inną drogą. Na stronie HomeKit z informacjami o tym jakie urządzenia wspierają tą technologię już widnieje lista sprzętów, na których popłynie muzyka z AirPlay 2. Wśród producentów znalazł tu Denon, Marantz czy Naim. Na poniższej liście znajdziecie wszystkie urządzenia, które w niedługim czasie otrzymają aktualizację oprogramowania i obsługę nowego AirPlay. Jednak ta lista ma się szybko wydłużyć.
Beoplay A6
Beoplay A9 mk2
Beoplay M3
BeoSound 1
BeoSound 2
BeoSound 35
BeoSound Core
BeoSound Essence mk2
BeoVision Eclipse (tylko dźwięk)
Denon AVR-X3500H
Denon AVR-X4500H
Denon AVR-X6500H
Libratone Zipp
Libratone Zipp Mini
Marantz AV7705
Marantz NA6006
Marantz NR1509
Marantz NR1609
Marantz SR5013
Marantz SR6013
Marantz SR7013
Naim Mu-so
Naim Mu-so QB
Naim ND 555
Naim ND5 XS 2
Naim NDX 2
Naim Uniti Nova
Naim Uniti Atom
Naim Uniti Star
Sonos One
Sonos Play:5
Sonos Playbase
Strona na której przeczytamy więcej o AirPlay wyraźnie pokazuje, że kolejni producenci sprzętu audio dołączą do tej listy.
AirPlay 2 ma spory apetyt na to, aby stać się popularnym standardem audio. Chociaż musieliśmy trochę poczekać na te zapowiadane rok temu funkcjonalności, widać że było warto. Na dodatek współpraca w wieloma szanowanymi markami audio również pokazuje otwarcie się Apple na ten rynek. Będzie się działo.
O reszcie nowości w iOS 11.4 i innych systemach Apple dowiecie się tutaj.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy