Wybierz Strona

APFS dla Fusion Drive już niebawem

APFS dla Fusion Drive już niebawem

 • 3
 • 23.05.2018
Jaromir Kopp

APFS to następca bardzo wiekowego systemu plików HFS(+). Jest nowoczesny, przemyślany, wydajny i zawiera wiele usprawnień dotyczących bezpieczeństwa danych. Został również zoptymalizowany dla dysków SSD. I z tym wiąże się pewien problem, którego rozwiązanie właśnie zostało zapowiedziane: APFS dla Fusion Drive już niebawem!

Fusion Drive

Z tego rozwiązania korzysta, czasem nawet o tym nie wiedząc, wielu użytkowników iMaców i Mac mini. Fusion Drive jest w pewnym sensie odmianą dysku hybrydowego. W jedną strukturę logiczną są połączone dwa napędy: SSD i mechaniczny HDD. Pozwala to na maksymalnie szybki dostęp do najczęściej używanych danych bez konieczności wydawania znacznych kwot na duże dyski. System sam dba, aby najpotrzebniejsze dane znalazły się na części SSD, a te, z których korzystamy rzadziej, na HDD.
Niestety na razie nie możemy na połączonych w Fusion Drive, dyskach zakładać woluminów APFS, a szkoda.

APFS

Od pierwszej bety macOS 10.13 używam tego systemu plików. Pierwszym wrażeniem było przerażenie. Nagle na dysku pojawiło mi się dodatkowe 20 GB wolnego miejsca! Na szczęście zaraz się okazało, że to za sprawą nowego sposobu obsługi duplikatów. Identyczne pliki, nawet w różnych logicznych lokalizacjach nie zajmują podwójnie miejsca.
Kolejna praktyczna zaleta została przeze mnie odkryta niedawno. Są to migawki. Jeżeli z nich (świadomie) nie korzystacie, to koniecznie zapoznajcie się z artykułem: JAK UŻYWAĆ MIGAWEK W MACOS 10.13 HIGH SIERRA. Są bardzo przydatne i mogą wybawić z opresji.
Właśnie z powodu zalet APFS jeden z czytelników MacRumors zapytał Craiga Federighi’a o, to kiedy APFS zacznie działać z Fusion Drive. Dostał, krótką, ale pocieszającą informację: „Zamierzamy odpowiedzieć na to pytanie już wkrótce”.
Może to oznaczać w zasadzie tylko, że macOS 10.14, który będzie zaprezentowany za 12 dni na WWDC 2018, wprowadzi tę funkcję… lub Apple zrezygnuje z obsługi dysków mechanicznych całkiem. Ta druga opcja jest jednak raczej mało prawdopodobna.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

3 komentarze

 1. trol

  To, że nie dodali obsługi APFS od początku, zakrawa na żart. Przecież mamy do wyboru kilka komputerów na krzyż… I pewnie jest jeden producent tych dysków…

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Błąd… rożne dyski są stosowane, a ludzie opanowali technologię robienia „własnych” z czego się da.

   Odpowiedz
 2. Paweł Nyczaj

  Pomimo tanienia dysków SSD nie da się z nich zupełnie zrezygnować, gdy jest potrzebna duża pojemność i akceptowalny jest wolniejszy dostęp do danych typu: filmy, duże pliki graficzne itp. w zamian za umiarkowaną cenę dysku. Dlatego dobrze, że APFS zacznie obsługiwać Fusion Drive.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!