^

Apple rozszerza flotę pojazdów testowych

Redakcja

15 maja 2018

Apple ewidentnie widzi swoją przyszłość w branży motoryzacyjnej. Nie zaprzestał prac związanych z autonomicznymi pojazdami. Wręcz przeciwnie, rozszerza flotę pojazdów testowych i wyposaża je w mnóstwo kamer i czujników do prowadzenia swoich badań.

Pogłoski o zaangażowaniu Apple pojawiły się już w 2015 roku. Przyczyna była prosta — firma zatrudniła tysiące ekspertów motoryzacyjnych i badała możliwości stworzenia przez siebie pojazdu elektrycznego. Kierownictwo w zespole motoryzacyjnym przejął Bob Mansfield, a Apple skupiło się nie tyle na samym samochodzie, ile na oprogramowaniu do jego samodzielnego prowadzenia.
Nie wiadomo, co Apple zamierza zrobić z owym oprogramowaniem do samodzielnego prowadzenia samochodu. Być może będzie współpracować z innymi producentami samochodów lub powróci do rozwoju własnego pojazdu. Możliwe jest również to, że niektóre obecnie testowane funkcjonalności, mogą zostać wprowadzone w przyszłości w bardziej zaawansowanych wersjach CarPlay.
Sama flota pojazdów testowych zwiększyła się o 10 sztuk od kwietnia ubiegłego roku. Obecnie Apple testuje 55 pojazdów. Firma stale dodaje nowe pojazdy do swojej floty. Wszystkie są wyposażone w autonomiczne oprogramowanie sterujące, opracowywane przez firmę. Chociaż na ulicach północnej Kalifornii można testować już autonomiczne rozwiązania i samochody te mogą tam bez przeszkód poruszać się po drogach publicznych, to Apple nie posiada jeszcze wymaganych zezwoleń i wszystkie pojazdy posiadają sterowniki bezpieczeństwa w środku.
To właśnie ze względu na potrzebę przekazywania informacji publicznej do DMV (Department of Motor Vehicles), Apple nie był w stanie utrzymać w tajemnicy prac nad autonomicznym oprogramowaniem sterującym. Tim Cook w czerwcu 2017 r. potwierdził nawet prace Apple nad autonomicznym oprogramowaniem, co zazwyczaj nie ma  miejsca w przypadku większości projektowanych produktów.
Apple rzekomo dało zespołowi motoryzacyjnemu czas do 2017 roku na udowodnienie wykonalności stawianych sobie założeń związanych z autonomicznym autem. Biorąc pod uwagę fakt rozszerzenia floty samochodowej, wszystko wskazuje, że firma będzie inwestować dalej w ten projekt. Czy powstanie kiedyś Apple Car? Pewnie tak, ale z pewnością nie prędko. Ważne jest to, że firma trzyma rękę na pulsie i będzie się liczyć w tej kwestii w przyszłości.
Źródło

Redakcja

Tworzymy dla Ciebie serwis Mój Mac. Strona z informacjami o Apple i technologii. Opinie, recenzje i testy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o świecie nadgryzionych jabłek.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy