Kategorie Archiwum

Powiadomienia mogą Cię zdradzić

Powiadomienia to bardzo wygodna i ważna część interfejsu systemów. Bez nich nie dowiemy się o tym, że otrzymaliśmy wiadomość, nadeszła pora spotkania, czy zaczyna brakować miejsca w naszym urządzeniu. Jednak powiadomienia mogą Cię zdradzić.

Spokojnie to nie jest awaria

Patrick Wardle na swoim blogu Objective-See przeprowadził interesujące śledztwo, dotyczące właśnie powiadomień. Zainteresował się sprawą, gdy przeczytał o „odkryciu”, dokonanym przez pewnego użytkownika Twittera. „Odkrył” on, że powiadomienia aplikacji Signal na macOS są zachowywane w centrum powiadomień, nawet gdy skasuje się odpowiadające im wiadomości w aplikacji Signal.

To nie jest nic nowego. Powiadomienia „tak mają”

Te systemowe dzielą się na „banery”, czyli takie, które pojawiają się na 5 sekund i same znikają oraz „alerty”, które wymagają jakiejś akcji i pozostają na ekranie.
Nieprzeczytane informacje, które same się schowały, możemy zobaczyć w Centrum powiadomień ukrytym za prawą krawędzią ekranu. To właśnie wywołało pewien niepokój. Aplikacja Signal została stworzona, aby zapewnić poufność, a tu taka „wpadka”.
Zaznaczam, że nie jest to problem systemu operacyjnego, a po prostu niedbałość programistów. Mają oni możliwość usuwania powiadomień z listy za pomocą odpowiedniej funkcji. Jednak jak widać, z tego nie skorzystali.

To nie koniec niebezpieczeństw

Patrick Wardle zaczął drążyć problem i znalazł miejsce, gdzie system przechowuje powiadomienia. Jest to baza danych SQLite, której wpisy wydają się pozornie nieczytelne. Jednak daje się je odkodować po skonwertowaniu z zapisu hex. Zobaczymy wtedy nazwę aplikacji, treść powiadomienia, tytuł i ew. obrazek mu towarzyszący oraz dokładny czas nadejścia. W przypadku takich aplikacji jak Signal to dość poważna wpadka.
Zaznaczam, że dotarcie do tych powiadomień wymaga dostępu do komputera lub przynajmniej pełnego dostępu do jego systemu plików. Nie jest to łatwe ani banalne. Możecie się o tym przekonać, czytając wspomniany wpis.
Twórcy Signala po prostu zapomnieli zaimplementować funkcję kasowania powiadomień po ich wyświetleniu, po pewnym czasie lub po przeczytaniu wiadomości. Na razie użytkownicy tego programu, którzy chcą zachować pełną poufność, muszą rozważyć wyłączenie powiadomień Signala w całości.
Więcej na blogu Objective-See. Uwaga Patrick Wardle jest programistą i jego wpisy zawierają trochę kodu.
Signal na iOS
Signal na macOS

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.