Apple to nie Google, więc nie lubi, gdy ktoś bez zgody użytkownika dobiera się do jego danych. Dodatkowo możliwość odgadnięcia kodu i odbezpieczenia iPhone za pomocą jakiegoś obskurnego pudełka, źle wpływa na reputację firmy. Na szczęście port Lightning będzie bezpieczniejszy w iOS 11.4.

USB Restricted Mode

To już drugie podejście do tej funkcji. Pojawiła się ona w becie iOS 11.3, ale nie dotrwała do finalnej wersji. Podobnie jak Air Play 2 i iMessages w iCloud. Tym razem jest szansa, że żadna z tych funkcji nie zniknie z publicznie dostępnego iOS.

USB Restricted Mode blokuje transmisję danych, jeżeli przez 7 dni nie odblokujemy naszego urządzenia ani razu. Blokowany jest tylko przesył informacji. Ładowanie będzie działać nadal.

GrayKey wstrzykuje kod przez USB

Wyłączenie transmisji danych ma uniemożliwić załadowanie i uruchomienie programu, którym GrayKey odgaduje kod blokady. O tym, jak działa GrayKey, dowiecie się z całej serii artykułów. Jeżeli nadal używacie cyfrowego kodu blokady, koniecznie zapoznajcie się z art. opisującego jak lepiej ustawić zabezpieczenie iPhone’a.

Na razie nie wiadomo, czy Apple zdołał zidentyfikować i załatać pozostałe podatności pozwalające na działanie GrayKey.

Blokada transmisji nie jest wymierzona jedynie w GrayKey. Utrudni ona nieautoryzowany dostęp do danych również innym narzędziom, które mogłyby wykorzystywać podobne podatności.

7 dni dla agencji rządowych

I mam nadzieję, że tylko dla nich. Na razie nie wyciekły informacje o urządzeniach GrayKey, które trafiły w niepowołane ręce, choć już zdarzyły się niegroźne wycieki kodu interfejsu.

Zastanawiam się jedynie nad tą siódemką. Dlaczego np. nie 3 dni? Czy konieczność odblokowania urządzenia, aby przesłać z niego dane po 3 dniach, byłaby dla użytkownika uciążliwa?

Może Cię zainteresować: